Ишћенко: Трамп мења позицију – Украјину треба да докрајчимо што пре

ВАШИНГТОН ТРАЖИ ОД ГРЧКЕ ДА ПВО-СИСТЕМЕ PATRIOT ПОВУЧЕ ИЗ С. АРАБИЈЕ И ПРЕДА УКРАЈИНИ

Ростислав Ишћенко

* Изгледа да се Вашингтон коначно помирио са чињеницом да неће бити могуће постићи примирје по америчком шаблону (замрзавање по линијама фронта) и да ће поново почети да наоружава Украјину како би што дуже могла да ратно веже руске снаге, осигуравајући САД слободне руке у Азији

* Да не бисмо имали повећане губитке у људству (још боље, да бисмо их смањили), има смисла да повећамо број пројектила у плотунима, а и број плотуна у једном (у сваком) дану. Више није важно колико ће ко и шта преживети у Украјини, важно је да себи развежемо руке. Зато: што више ракета - добрих и разних!

____________________________________________________________________

           Aутор: Ростислав ИШЋЕНКО

           ДОНАЛД Трамп се последњих недељу дана активно удвара Зеленском. А његова администрација врши притисак на Грчку да преусмери у Украјину америчке ПВО-системе Patriot које је била ставила на располагање Саудијској Арабији.

           Мало је, уосталом, вероватно да је Ватикан на своју руку одлучио да на папиној сахрани у први ред смести неког одрпанца (Зеленског). Претходно је реторика америчког председника постала повољнија за Украјину. Стога се може претпоставити да се Вашингтон коначно помирио са чињеницом да неће бити могуће постићи примирје по америчком шаблону (замрзавање по линијама фронта) и да ће поново почети да наоружава Украјину како би што дуже могла да веже руске снаге у западном правцу, осигуравајући Сједињеним Државама слободне руке у Азији.

           Кијев је важан не само као локација бункера Зеленског и контролног центра нацистичке Украјине.

           У Кијеву је половина свих  стратешких мостова преко Дњепра. А са предстојећим поразом јужне групације украјинских оружаних снага, са изгледним губитком логистике преко Дњепропетровска-Запорожја, држање Кијева и очување мостова постају витално важни за одржавање борбене способности северне (Чернигов-Полтава-Харков) левообалне групе украјинских оружаних снага.

           Кијев је - Житомирским аутопутем - повезан са западном Украјином, а преко ње и са логистичким чвориштем у пољском Жешову који је  од напада из Белорусије поуздано заштићен пољеским мочварама.

           Батерије противваздушне одбране великог домета распоређене у Кијеву и западној Украјини омогућавају поуздано покривање ове логистичке артерије од ваздушних удара.

           Генерално, ако украјинске оружане снаге покушају да се учврсте - ослањајући се на Западну Украјину, Кијев и Харков - њихова одбрана може бити уништена само достизањем Полтаве на левој обали и Уманско-виницке области на десној.

           У принципу, управо то ће бити „рат до последњег Украјинца“.

           Наравно, много ће зависити од тога колико дуго ће украјинске оружане снаге одржавати борбену способност упркос сталним поразима.  То питање је ван америчке компетенције, али САД могу да Кијеву заиста испоруче системе Patriot, ако се Грци сложе, пошто су и сопствене резерве Вашингтона исцрпљене.

           Пре само неколико година, било је немогуће замислити да ће Вашингтон пребацити стратешку противваздушну одбрану са Блиског истока (поготово из Персијског залива) у Украјину у време нерешених односа са Ираном. А сада је то обична ствар, нико не обраћа много пажње на то. Само су Грци огорчени јер не желе да их лише половине националне противваздушне одбране.

           Али, ово са грчким системима Patriot не изгледа као жеља за миром.

           То значи да Украјину треба докрајчити. Пошто САД желе да Русију тамо што дуже задрже, то значи да Украјину морамо докрајчити што је пре могуће.

           А да не бисмо имали повећане губитке у људству (још боље, да бисмо их смањили), има смисла да повећамо број пројектила у плотунима, а и број плотуна у једном (у сваком) дану.

           Више није важно колико ће ко и шта преживети у Украјини, важно је да себи развежемо руке.

            Зато: што више ракета - добрих и разних!

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари