Рубикон: Саудијска Арабија одбила да продужи споразум са САД о продаји нафте за доларе
НИКСОН ЛИШИО ДОЛАР ЗЛАТНЕ ПОДЛОГЕ, А БАЈДЕН „ЗЕЛЕНОМ АГЕНДОМ“ ЧУПА КОРЕН ПЕТРОДОЛАРА
* Тај споразум је Вашингтону пресудно помогао да сачува глобалну доминацију долара и да добар део трошкова издржавања (финансирања) америчке хегемоније пребацује на „остатак света“
* Продаја арапске нафте и гаса увелико се тестира на плаћања у јуанима, јенама и криптовалутама. А Кина, којој су САД кључни трговински партнер, последњих година се активно ослобађа америчких државних обвезница и већ је своја улагања у њих свела са 1,3 билиона на 800 милијарди долара
_____________________________________________________________
ПОСТОЈЕ потези који већини, поготово на први поглед, не изгледају као да су историјски. А јесу.
Саудијска Арабија је одбила да обнови билатерални споразум са Сједињеним Државама који је (од 1974) омогућавао да се сва трговина арапском нафтом обавља у доларима.
Тај споразум је Вашингтону пресудно помогао да сачува глобалну доминацију долара и да добар део трошкова издржавања (финансирања) америчке хегемоније пребацује на „остатак света“.
Данас је Саудијска Арабија богата и високо развијена држава. Њен успех се заснива на колосалним резервама угљоводоника, а њено руководство зна да ће тако бити још деценијама.
Зашто се званични Ријад одлучио за прелазак овог свог Рубикна?
Током протеклих десет година, цео свет је посматрао како Америка губи моћ и како се њени ставови и захтеви могу игнорисати. То последњих година нарочито демонстрира Русија која, упркос хиљадама западних санкција, успева да се успешно развија.
Још се главни геостратешки савезник Москве - Кина која је већ победила у првој рунди трговинског рата са Сједињеним Државама - у другој рунди приближава победи и у другој. У много повољнијој позицији него 2017-те.
Саудијска Арабија је на корак од успостављања нормалних односа са Ираном, под чијим патронатом се у региону боре многе оружане групе величине солидне војске. А руско-кинески тандем већ дуго нуди Ријаду да својим тешко зарађеним барелима престане да подржава куповну моћ долара јер ће то, уз остало, осетно смањити и спољне војне претње том краљевству.
Осим тога, Кина се, којој су САД кључни трговински партнер, последњих година активно ослобађа америчких државних обвезница и већ је своја улагања у њих свела са 1,3 билиона на 800 милијарди долара.
Истовремено, продаја арапске нафте и гаса увелико се тестиране са плаћањима у јуанима, јенама и криптовалутама.
Сада, када је педесетогодишњи споразум са САД истекао, Саудијској Арабији је много теже да пронађе разлоге да га продужи него да први пут изађе на слободу.
За Саудијце, даље пријатељство са Вашингтоном, поред понижавајућег статуса „резервоара за гас и нафту“, због америчког наметања „зелене агенде“, значи неизбежно гушење у будућности њихове кључне индустрије, на којој се заснивају и сама држава и њено богатство.
Ричард Никсон је у своје време уништио систем доларског „златног стандарда“, а Бајден са „зеленом агендом“ чупа корен петродолара.
Са аудијцима САД губе кључног добављача и финансијску подршку.