Оланд одбио захтев Меркелове да ЕУ добије „буџетског цара”
САМИТ ЕУ: НАЈЖЕШЋИ СУКОБ НЕМАЧКЕ И ФРАНЦУСКЕ ОД ПОЧЕТКА КРИЗЕ
- Немачка, која оклева са надзором банака, упркос томе што је тај потез предложила у јуну, обновила је захтев за успостављањем независног буџетског комесара који би био члан Европске комисије и који би имао већа овлашћења од влада и парламената над националним буџетима
- Француски председник Франсоа Оланд коме је ово трећи самит у Бриселу, одбацио је захтеве да се уведе нови „буџетски цар“
- Оланд и Ангела Меркел се састали пре почетка самита у покушају да изгладе разлике. Како је пренео лондонски Гардијан, након састанка су ушли у салу где се одржава самит разговарајући смркнутих израза лица, а могло се чути како Меркелова три путра заредом говори „не“ реагујући на нешто што јој је Оланд говорио
ФРАНЦУСКА и Немачка запале су у највећи сукоб од почетка трогодишње кризе у еврозони, подељене између два супротстављена приступа, са Берлином који се залаже за већа овлашћења нових централних институција над националним буџетима и Паризом који предводи кампању за бржи и лакши приступ помоћи замљама у невољи и банкама.
Француски председник Франсоа Оланд коме је ово трећи самит у Бриселу, одбацио је захтеве Немачке да се уведе нови „буџетски цар“ у Европи који би имао већа овлашћења од националних влада и парламената у вези са пореском политиком и потрошњом у еврозони.
„Тема овог самита није фискална, него банкарска унија, тако да ће једино бити донета одлука о успостављању банкарске уније до краја године, а посебно надзора банака“, казао је Оланд.
„Ангела Меркел има сопствени рок, а то је септембар 2013.“, додао је саркастично, алудирајући на опште изборе наредне године на којима ће немачка канцеларка покушати да освоји трећи мандат.
Двоје лидера се сусрело пре почетка самита у покушају да изгладе разлике. Како је пренео лондонски Гардијан, након састанка су ушли у салу где се одржава самит разговарајући смркнутих израза лица, а могло се видети како Меркелова три путра заредом говори „не“ реагујући на нешто што јој је Оланд казао.
Очекује се да ће се на самиту постићи договор којим би се Европској централној банци (ЕЦБ) дало задужење да надзире банкарски сектор од почетка следеће године, што је Оландов кључни захтев.
Немачка, која оклева са надзором банака, упркос томе што је тај потез предложила у јуну, обновила је захтев за успостављањем независног буџетског комесара који би био члан Европске комисије и који би имао већа овлаштења од влада и парламената над националним буџетима.
Обраћајући се немачком парламенту јуче ујутро, Меркелова је казала да ЕУ треба да има „стварна права да интервенише у националним буџетима“ у којима су прекршена ограничења раста у ЕУ и пакта стабилности.
Како је сугерисала, комесар ЕУ за економију би требало да има овлашћење да врати буџет националним парламентима на дораду.
Нажалост, казала је Меркел, неке земље ЕУ нису спремне за такав корак. Она је истакла да овај предлог представља могући корак напред и да додатна овлашћења ЕУ морају бити праћена снажнијим Европским парламентом.
„Неки нису спремни за ове кораке. Тужно је то што чим неко помене неку прогресивну идеју, са друге стране стигну повици да је тако нешто немогуће, да је Њемачка изолована, да не могу то да ураде. Тако се не прави кредибилна Европа“, поручила је Меркелова.
У интервјуу за шест водећих европских дневника, Оланд је казао да „нема времена за губљење“ када је реч о успостављању банкарскле уније. Међутим, Меркелова је стално наглашавала да се „квалитет мора ставити испред брзине“.
Међутим, британски премијер Дејвид Камерон је казао да ће се фокусирати на унапређење јединственог тржишта ЕУ.
Ризик од негативних посседица по еврозону у случају изласка Атине био је превелик, тако да муке Европе са Грчком и даље остају - баш као што су Грци и рачунали
Камерон је, индиректно критикујући кретање еврозоне према федералистичкој фискалној интеграцији и банкарској унији, рекао да је присутна забринутост да ће десет чланица ЕУ које нису у еврозони „заостати“ у односу на међународну конкуренцију.
„Тренутно је у току глобална трка, а неке земље ће имати потешкоћа у томе. Искрено, постоји могућност и да европске земље и ЕУ заостану у тој трци“, изјавио је британски премијер по доласку у Брисел на самит.