ШПИЈУНСКА ПАРАНОЈА: САД затварају тржиште двема кинеским компанијама

HUAWEI ЈЕ У ВЛАСНИШТВУ ЗАПОСЛЕНИХ И ДРУГИ ЈЕ НАЈВЕЋИ ПРОИЗВОЂАЧ РУТЕРА У СВЕТУ, А ZTE У СВОМ ФАХУ - НА ПЕТОМ МЕСТУ

Конгрес САД

  • У извештају припремљеном у Конгресу САД, пише да америчке компаније не би требало да послују са две велике кинеске фирме које се баве телекомуникацијама. Са Huawei Technologies Co Ltd и корпорацијом ZTE Corp. И то: због „опасности по националну безбедност“

        У СЈЕДИЊЕНИМ Државама - које су томе и иначе склоне - буја „шпијунска параноја“ као последица растућег страха од цурења важних државних информација.

       У извештају припремљеном у Конгресу САД, пише да америчке компаније не би требало да послују са две велике кинеске фирме које се баве телекомуникацијама. Са Huawei Technologies Co Ltd и корпорацијом ZTE Corp. И то: због „опасности по националну безбедност“.

       Главну опасност наводно представљају управо те две фирме. Исти извештај чак препоручује да се тим кинеским компанијама забрани рад на америчком тржишту.

       Конгресни одбор за безбедносне службе директно је позвао одговорне за америчко тржишта телекомуникација да забране сва спајања или куповине, које би убудуће у САД могле да покушају поменуте кинеске компаније. А обе су међу највећим произвођачима комуникационее опреме и мобилних телефона.

       „Кина има средства, прилику и мотив да употреби своје телекомуникационе фирме за штетне намере. Истрага је потврдила опасност по САД у случају да критична инфраструктура буде набављана од компанија Huawei и ZTE. То би могло да наруши америчке интересе у области националне безбедности“, пише у извештају који цитира Вол Стрит Џорнал.

       На овај извештај одмах је одреаговало кинеско Министарство спољних послова чији је портпарол Хонг Леи позвао САД да се ману стереотипа и да „наставе с промоцијом међусобног трговања и инвестирања“.

       Huawei је у власништву запослених и на светском тржишту је други највећи произвођач рутера, одмах после шведског Ericsson-а. ZTE је на листи произвођача сличне компјутерске опреме - на петом месту.

       Извештај не садржи никакве доказе да је опрема коју производе Huawei и ZTE икада била употребљена за шпијунирање или друге сличне недозвољене активности у САД.

       Највећи „доказ“, на који се позива, јесте тврдња да су неке америчке фирме имале „необичне или узнемиравајуће инциденте с опремом коју су произвеле компаније Huawei и ZTE“. Конкретне оптужбе су наводно садржане у анексу који није доступан јавности. Саме „информације о спорном пословању кинеских компанија“ - тврди се - добијене „од стране америчких стручњака и бивших запослених у тим компанијама“.

       Шпијунска параноја ће сигурно имати и неке конкретне последице јер компанија Huawei у САД запошљава 1.700 радника, а њени приходи су од 765 милиона долара у 2010. години порасли на 1,3 милијарде у 2011. години.

       И ZTE је имала стабилан раст у САД, све док ФБИ није отворио истрагу против ње, после чега је америчка фирма за телекомуникације Циско отказала сарадњу са ZTE. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари