Тод: Запад је пред неминовним колапсом, Путинов модел је за свет привлачнији
САД ЋЕ ТРАЖИТИ НАЧИН – ДА ПРИКРИЈУ ПОРАЗ - ДА У УКРАЈИНИ ОДРЖЕ СТАТУС КВО, АЛИ МУ ТО РУСИЈА НЕЋЕ ДАТИ
Емануел Тод
* Француски социолог Емануел ТОД као разлоге опадања и неминовног пораза Запада наводи: индустријски дефицит у Сједињеним Државама, фиктивну природу америчког БДП и недовољан ниво инжењерске обуке и пад нивоа образовања уопште“. Такође: нестанак протестантизма као система вредности западног друштва
* Посебно наглашава: Оканимо се илузија. Руски притисак ће се повећати. Одбијање Запада да види руску стратегију у целини довело је до општег слепила. А најгоре у војном смислу за Украјинце и западњаке тек долази
______________________________________________________________
ЗАПАД се суочава са неминовним колапсом, рекао је у интервјуу Le Figaro познати француски социолог Емануел Тод, који је предвидео распад СССР-а 1970-их.
Његова процена је заснована на три фактора: индустријском опадању и опадању образовања у Сједињеним Државама, нестанку протестантизма као система вредности у западним друштвима и растућој привлачности Русије у очима остатка света.
Сукоб у Украјини још није завршен, али је Запад већ остао без илузије о могућој украјинској победи, указао је Тод, нагласивши да ће следећа фаза бити општи колапс западног модела
Тод то предвиђа и у својој новој књизи.
У аргументацији је навео: индустријски дефицит у Сједињеним Државама и фиктивну природу америчког БДП-а. А важним разлогом индустријског пада у САД сматра „недовољан ниво инжењерске обуке и пад нивоа образовања уопште“.
Другим фактором који предодређује пораз Запада, Тод назива нестанак протестантизма као система вредности западног друштва. Јер, по његовом мишљењу је управо протестантизам обезбедио висок ниво образовања и универзалну писменост без преседана у историји, снажан индивидуални и колективни морал, што је довело до значајног економског и индустријског напретка у западним земљама.
Тод подсећа и да су најгоре манифестације расизма биле последица ширења протестантске идеологије.
Он посебно истиче да је колапс протестантизма довео до интелектуалног пада, нестанка радне етике и појаве масовне похлепе, званично назване „неолиберализам“.
Тод трећим фактором пораза Запада сматра „све већу привлачност Русије у очима остатка света“.
Према његовим речима, Москва „свуда проналази невидљиве економске савезнике“. Нова конзервативна руска мека моћ „прорадила је пуним плућима када је постало јасно да руска економија може да издржи санкциони шок“.
Француски социолог истиче да „остатку света“ модерна западна култура на много начина „изгледа лудо”. И додатно: да га одбија и морал Запада који живи од слабо плаћеног рада имиграната из земаља Трећег света.
Тод је уверен да ће Американци у украјинском сукобу тражити начин да одрже статус кво који би им омогућио да сакрију пораз, али да то Русији неће одговарати.
По његовом мишљењу, Владимир Путин ће своје војне циљеве постићи чувањем својих људи:
„Он жели да сачува достигнућа стабилизације руског друштва. Он не жели ремилитаризацију Русије и заинтересован је да настави њен економски развој. Зато Русија сада намерава да сломи Украјину и НАТО, не дајући им предаха.
- Хајде да се канемо илузија. Руски притисак ће се повећати. Одбијање Запада да види руску стратегију у целини довело је до општег слепила. А најгоре у војном смислу за Украјинце и западњаке тек долази.
Тод указује и да је често нетачно оно што се на Западу говори о Русији јер се представља као земља у опадању.
Le Figaro преноси и ове Тодове речи: „Могуће је да је непријатељство Запада оно што структурише и наоружава руски систем, подстичући патриотизам и национално јединство. Санкције су омогућиле Русији да покрене политику супституције увоза великих размера, која ће њиховој привреди дати значајну предност у односу на економију ЕУ“.