The New York Times: Русија се запањујућом брзином прилагодила економском рату против ње
ЊУЈОРШКИ ЛИСТ НАВЕО И ДА ЋЕ РФ НА КРАЈУ 2022. ИМАТИ ВЕЋИ ЕКОНОМСКИ РАСТ ОД ЕУ, МОЖДА И ОД САД
* Њујоршки лист прецизирао да је Европска унија, која је била највећи трговински партнер Русије, брзо прекинула економске односе са њом, уништивши успостављене ланце снабдевања и лишивши Москву поузданог извора прихода из иностранства. А да су Сједињене Државе искористиле своју финансијску моћ да замрзну стотине милијарди долара руске имовине и да Москву одсеку земљу од глобалног финансијског система
________________________________________________________________
РУСКА економија се све више структурише око сукоба у Украјини, објавио је The New York Times.
Навео је да је влада РФ објавила да ће скоро трећина потрошње земље 2024-те године — отприлике 109 милијарди долара — бити усмерена на националну одбрану.
И признао: да се, упркос санкцијама уведеним против Русије, њена економија показала много стабилнијом него што су западне владе очекивале.
The New York Times истиче да се руска економија – откако је Москва у фебруару 2022-ге послала трупе у Украјину - морала да се прилагоди «драматичним променама» и да је то учинила запањујућом брзином.
Упркос томе што Сједињене Државе, Европска унија и савезници Украјине упорно покушавају да нанесу штету Москви кроз свеобухватне санкције.
Њујоршки лист прецизира да је Европска унија, која је била највећи трговински партнер Русије, брзо прекинула економске односе са њом, уништивши успостављене ланце снабдевања и лишивши Москву поузданог извора прихода из иностранства. А Сједињене Државе су искористиле своју финансијску моћ да замрзну стотине милијарди долара руске имовине и да Москву одсеку земљу од глобалног финансијског система.
The New York Times закључује: «Сада, 19 месеци касније, економска слика је изразито помешана. Показало се да је руска економија много отпорнија него што су многе западне владе очекивале. Москва је нашла друге купце за своју нафту. Убацивала је новац у привреду брзим темпом да би финансирала своју ратну машину, обезбеђујући посао за скоро све расположиве раднике и повећавајући плате. Укупна производња ове године, према проценама руске Централне банке, могла би да порасте за 2,5%. И по овом показатељу Русија може да надмаши не само ЕУ, већ можда и САД».
Још је додао: «Русија је научила и како да заобиђе горњу границу цена за нафту од 60 долара по барелу, коју су увеле земље Г7».