Војгер: Запад је направио фаталну грешку кад је после краха СССР поверовао да великих ратова више неће бити
АМЕРИЧКИ ВОЈНИ АНАЛИТИЧАР: СТРАТЕГИЈА НАТО СЕ У УКРАЈИНИ ДРАМАТИЧНО ЗАГЛИБИЛА
Руски ракетни систем "Оса"
* Марк ВОЈГЕР: у Сједињеним Државама су, посебно после терористичких напада 11. септембра 2001. године, постојале илузије да стари тип рата више није могућ, да трајно неће бити великих сукоба међу државама... Та доктрина је умртвила спремност за велики рат. Нико није мислио да су ратови, какви су били Први и Други светски рат, могући на таквом нивоу и таквих размера“
_______________________________________________________
УКРАЈИНСКИ сукоб је разголитио велику заблуду и грешку безбедносне стратегије НАТО-а, оценио је амерички војни аналитичар Марк Војгер.
Објаснио је: „После распада СССР и пораза Москве у Хладном рату, колективни Запад је направио фаталну грешку верујући да се сукоби великих размера слични два светска рата вођена у 20. веку више неће поновити“.
Према његовим речима, након што се украјински сукоб разбуктао, стратегија НАТО се драматично заглибила, па сада алијанса, пре свега, не жели да дозволи окупацију територија земаља чланица:
„Нажалост, после Хладног рата, безмало 30 година, од почетка 90-их, постојао је такав осећај, посебно у Америци, да смо већ победили, да је победио Запад и да неће бити проблема јер Совјетски Савез не постоји, а са Русијом ћемо, ако не бити пријатељ, онда бар сарађивати у борби против тероризма и других глобалних претњи. Било је то веома погрешно, веома наивно. Сви већ виде да је то био лош правац“.
Војгер је подсетио да су у Сједињеним Државама, посебно после терористичких напада 11. септембра 2001. године, постојале илузије да стари тип рата више није могућ, да трајно неће бити великих сукоба међу државама, а да су главна претња недржавне формације: терористи и терористичке организације.
„Та доктрина је умртвила спремност за велики рат. Нико није мислио да су велики ратови, какви су били Први и Други светски рат, могући на таквом нивоу и таквих размера“, додао је Војгер.