Шојгу: Земље НАТО су од фебруара 2022. дале Украјини преко 160 милијарди долара војне помоћи

ТО СУ ФАКТИЧКИ ДВА ГОДИШЊА ВОЈНА БУЏЕТА РУСКЕ ФЕДЕРАЦИЈЕ

Сергеј Шојгу

* Министар одбране РФ навео да је украјинска војска од почетка специјалне операције добила стотине тенкова, више од 4 хиљаде других борбених оклопних возила, преко 1,1 хиљаду оруђа пољске артиљерије и десетине савремених западних вишецевних ракетних бацача и ПВО система

* Сергеј ШОЈГУ: „Озбиљан дестабилизујући фактор за Русију је улазак Финске у НАТО, а дугорочно и Шведске. Након уласка Финске у НАТО, копнена граница Русије са земљама алијансе се безмало удвостручила, а вероватно је да ће у Финској бити стационирани додатни војни контингенти и НАТО ударно оружје, које може да погоди критичне циљеве на северозападу Русије. Ризике повећава и милитаризација Пољске која је постала главни инструмент антируске политике САД. Варшава је објавила намеру да створи најмоћнију војску на континенту и да формира пољско-украјинске снаге које ће окупирати територије Западне Украјине“

* Незванично, Пољска од Јужне Кореје набавља 850 тенкова „Црни пантгер“, од САД 200 ракетних бацача HIMARS, а од Немачке 200 тенкова Leopard

_________________________________________________________

          КИЈЕВСКИ режим је од фебруара 2022. добио преко 160 милијарди долара војне помоћи од земаља НАТО, изјавио је министар одбране РФ генерал армије Сергеј Шојгу.

          Ово су, иако руски министар није право такво поређење, фактички два годишња војна буџета Русије.

          Шојгу је зато навео да је украјинска војска од почетка специјалне операције добила стотине тенкова, више од 4 хиљаде других борбених оклопних возила, преко 1,1 хиљаду оруђа пољске артиљерије и десетине савремених западних вишецевних ракетних бацача и ПВО система.

          - Сједињене Државе стално подижу улог, приморавајући своје савезнике да испоручују све више и више далекометног и све смртоноснијег оружја. На пример, у мају је кијевски режим добио британске навођене ракете дугог домета Storm Shadow - нагласио је Шојгу.

          Због држања Пољске и Финске претње војној безбедности Русије су се вишеструко повећале, оценио је Шојгу. И додао:

          „Озбиљан дестабилизујући фактор за Русију је улазак Финске у НАТО, а дугорочно и Шведске. Након уласка Финске у НАТО, копнена граница Русије са земљама алијансе се безмало удвостручила, а вероватно је да ће у Финској бити стационирани додатни војни контингенти и НАТО ударно оружје, које може да погоди критичне циљеве на северозападу Русије“.

          Нагласио је да ризике по Русију повећава и милитаризација Пољске која је постала главни инструмент антируске политике САД:

          - Варшава је објавила намеру да створи најмоћнију војску на континенту. Намерава и да формира пољско-украјинске снаге које ће окупирати територије Западне Украјине. Пољска један број региона западне Украјине Варшава доживљава као исконске пољске земље. Варшава зато набавља тенкове, артиљеријске системе, ПВО и противракетне системе и борбене авионе“.

          Незванично, Пољска од Јужне Кореје набавља 850 тенкова „Црни пантгер“, од САД 200 ракетних бацача HIMARS, а од Немачке 200 тенкова Leopard.

           The Washington Post je, позивајући се на податке Пентагона и Стејт департмана, објавио да су САД издвојиле 66,2 милијарде долара финансијске помоћи Кијеву од фебруара 2022. године. Што је највећи износ подршке који су доделиле некој земљи након Другог светског рата.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари