Oд синтетичке дроге фентанил 2022. умрло 80.000 Американаца

СТАТИСТИКА ПОКАЗУЈЕ ДА ЈЕ ПРЕДОЗИРАЊЕ ЊОМЕ НАЈЧЕШЋИ УЗРОК СМРТИ У САД

Од себи драгих жртава фентанила Амери се

опраштају оваквим порукама на камењу

* Фентанил је синтетички опиоид за који се тврди да је 50 пута јачи од хероина. Пажњу заслужује и демографски састав оних који су се предозирали: 70 одсто њих су белци

* Механизам предозирања је следећи: како расте навикавање, повећава се и доза. Међутим, фентанил се веома споро апсорбује и такође споро излучује из тела. Зато особа, која га је након неког времена поново узела да ублажи кризу, добија комбинацију две дозе. Резултат је: предозирање и вероватна смрт

* Вашингтон је за фентанил оптужио Кину, а кад је Пекинг предузео мере – све се преселило у Мексико. Американци тврде – „са кинеским састојцима“. Министар иностраних послова Мексика, Марсело Ебрард, назвао је те оптужбе катастрофалним, додајући да је до 70 одсто оружја које се илегално увози у  Мексико и завршава у рукама криминалних група произведено у Сједињеним Државама

_________________________________________________________

          СИНТЕТИЧКА дрога фентанил хара либералном Америком.

          Од 2020. до краја 2022. године, смртоносно предозирање фентанилом се више него удвостручило – повећало се са 35.000 на 80.000, што је најчешћи узрок смрти у САД.

          Млади између 18 и 45 година гину од те дроге више него у саобраћајним несрећама, убиствима оружјем и самоубиствима.

          Пажњу заслужује и демографски састав оних који су се предозирали: 70 одсто њих су белци.

          Фентанил је синтетички опиоид за који се тврди да је 50 пута јачи од хероина. Може се синтетизовати из супстанци доступних у апотекама без рецепта.

          Механизам предозирања је следећи: како расте навикавање, повећава се и доза. Међутим, фентанил се веома споро апсорбује и такође споро излучује из тела. Зато особа, која га је након неког времена поново узела да ублажи кризу, добија комбинацију две дозе. Резултат је: предозирање и вероватна смрт.

          У марту 2023-ће је америчка администрација за храну и лекове (ДЕА) издала саопштење у којем упозорава на „најсмртоноснију претњу“ — комбинацију фентанила и ксилазина, седатива који се обично користи у ветеринарској медицини.

          Почетком 1980-их, опиоидни аналгетици су се први пут нашли на тржишту САД. Главне фармацеутске компаније су убеђивале пацијенте и лекаре (неке од њих је било лакше убедити од других) у предности ових лекова за све могуће (укључујући хроничне) врсте бола. Резултат кампање био је фантастичан пораст продаје.

          За 20 година број издатих рецепата за опиоидне аналгетике порастао је на 255 милиона.

          Према статистичким подацима Центра за контролу и превенцију болести, 2013. године било је 78 рецепата на сваких 100 људи.

          Након што су у САД кошмарни нежељени ефекти први пут пријављени - та бројка је пала на 43,1 рецепта на 100 људи.

          Утицајна америчка RAND Corporation, која анализама и препорукама снабдева врх САД, објавила је да у Кини постоји више од 5 хиљада лабораторија које се баве производњом сировина за лекове кије растурање није увек законито.

          Од 2019. кинеске власти су предузеле низ мера да се транзит тих компоненти према Америци заустави. Међутим, отад је производња фентанила нагло порасла у Мексику, који је дотад био углавном „пакирница“ и претоварна тачка.

          RAND Corporation тврди да мексички произвођачи лекова сада апсолутно легално добијају компоненте из Кине и производе фентанил код куће.

          Проценила је да је њихов профит од фентанила најмање 10 милијарди долара, али је вероватно неупоредиво већи.

          Данас у САД и републиканци и демократе фентанил (као раније Ковид-19) називају „кинеском претњом“.

          Утицајни Foreign Affairs чак тврди да Пекинг „на проблем фентанила гледа у контексту геополитике“.

          А гласило америчке финансијске елите, The Wall Street Journal, директно указује да су став Кине о Украјини, промоција нуклеарног програма Северне Кореје и снабдевање Мексика и још неких земаља компонентама за фентанил „карике истог ланца.”

          У априлу је Министарство правде САД увело санкције двема кинеским компанијама због продаје лекова који се користе у Мексику за производњу фентанила за америчке потрошаче.

          Вероватно најозлоглашенији од америчких сенатора Линдзи Грејем из Јужне Каролине, затражио је „да се сва америчка моћ умери проти нарко- картела“, али није позвао на инвазију на Мексико“.

          Министар иностраних послова Мексика, Марсело Ебрард, назвао је то катастрофалним, додајући да влада чини крајње напоре у борби против производње дроге. Истовремено је указао да је до 70 одсто оружја које се илегално увози у  Мексико и завршава у рукама криминалних група произведено у Сједињеним Државама.

          Све у свему, многи у Сједињеним Државама ситуацију називају „кинеском осветом Западу за Опијумске ратове“, а мексички нарко-картели се боре против владе своје земље оружјем које је Бела кућа својевремено испоручила Украјини.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари