Ердоган има шансе да победи у другом кругу, а ако изгуби – неће предати власт

ТУРСКУ ЧЕКАЈУ НЕМИРИ ЈЕР НИ „АМЕРИЧКИ КАНДИДАТ“ КЕМАЛ КИЛИЧДАРОГУ НЕЋЕ ПРИЗНАТИ ПОРАЗ

Гласачко место у Анкари (гласачки листићи

су били одштампани за 65 милиона бирача)

* Турци су свесни да је пред њима још једно „историјско гласање“. Отуда излазност у првом кругу преко 88 одсто. Зато је у Измиру присталица Киличдароглуа стигао на коњу обучен као каубој како би показао приврженост западним вредностима. Још један се у Анкари обукао у костим Спајдермена. А једна жена је дошла умотана у огромну мараму са Ердогановим ликом

* Русији више одговара победа Ердогана иако пројектом „Великог Турана“ угрожава њене позиције и на Кавказу и у Централној Азији. Зато му је Москва одложила за 2024-ту плаћање 600 милиона долара за гас и усмерава транзит украјинског жита преко Турске...

* Ердоганова Партија правде и развоја (АКП) добила је 37,6 одсто гласова, што јој гарантује 275 мандата у парламенту. Заједно са савезничком Партијом националистичког покрета, имаће око 53 одсто места (односно 332 од 600)

____________________________________________________________

         АКТУЕЛНИ председник Турске Реџеп Тајип Ердоган замало је у првом кругу избора победио кандидата обједињене опозиције за шефа државе Кемала Киличдароглуа.

         Добио је 49,4 одсто гласова, а Киличдароглу 44,96 одсто.

         Једни турски политички аналитичари су уверени да Ердоган има добре шансе да победи у другом кругу, а други – да је Киличдароглу вероватно победник јер ће кроз две недеље уследити гласање типа „сви против против власти“ (Ердогана).

         Оба табора су, међутим, сагласна: да је Турска пред политичким потресима јер Киличдароглу и његове присталице (иза којих стоје Американци) неће признати Ердоганову победу, а ни он ривалову. Да му, у сваком случају неће предати власт.

         И Турци су свесни да је пред њима још једно „историјско гласање“. Отуда излазност у првом кругу преко 88 одсто.

         Зато је у Измиру присталица Киличдароглуа стигао на коњу обучен као каубој како би показао приврженост западним вредностима. Још један се у Анкари обукао у костим Спајдермена. А једна жена је дошла умотана у огромну мараму са Ердогановим ликом, али јој није било допуштено да уђе на бирачко место јер је таква марама проглашена за „изборну пропаганду“.

         Могући нереди (и немири) након објављивања резултата другог круга само ће учинити још видљивијом поделу  турског друштва на „националисте“ и „космополите“ и међу њима прокопати нове ровове.

         Американци су покушали да скину Ердогана још 2016-те. Војним пучем чији су епицентри били у Цариграду и Анкари.

         То је Ердогана само подстакло да се окрене Русији и мултиполаризму. И да, поред осталог, од Москве купи ракетне системе С-400

          Русији, наравно, више одговара победа Ердогана иако пројектом „Великог Турана“ угрожава њене позиције и на Кавказу и у Централној Азији. Зато му је Москва одложила за 2024-ту плаћање 600 милиона долара за гас и усмерава транзит украјинског жита преко Турске...

          Ердоганова Партија правде и развоја (АКП) добила је 37,6 одсто гласова, што јој гарантује 275 мандата у парламенту.

          Заједно са савезничком Партијом националистичког покрета, имаће око 53 одсто места (односно 332 од 600).

          Опозициони „Народни савез” добио је нешто више од 32 одсто гласова.

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари