Индијци траже да им Лондон врати националне артефакте, укључујући дијамант Кохинор

ПОКРЕНУЛИ ПОСТУПАК ПРЕД СУДОМ У ЛОНДОНУ НАВОДЕЋИ СУ ИХ БРИТАНЦИ ОПЉАЧКАЛИ

* Дејвид де СОУЗА из групе која помаже у финансирању поступка:  Кохинор је само један од многих артефаката који су однети из Индије под сумњивим околностима. Последица британске колонизације је и крађа индијског богатства и уништавање душе земље

___________________________________________________

         БОЛИВУДСКЕ звезде и индијски бизнисмени покренули су правни поступак како би вратили 105-каратни дијамант у вредности од 100 милиона фунти који се налази на британској круни краљице, објавио је„Дејли мејл“.

         Дијамант Кохинор, који је носила краљица мајка на крунисању свог мужа и касније своје ћерке, могао би да буде истргнут из британске круне и враћен у Индију, пошто су Индијци покренули судски поступак пред Високим судом у Лондону, захтевајући од британске владе да врати 105-каратни дијамант.

         Тај поступак могао би да изазове непријатности на ручку који приређује британски краљ за индијског премијера Нарендру Модија следеће недеље у Бакингемској палати, а такође поново баца светло на британску колонијалну историју.

         Дејвид де Соуза из групе која помаже у финансирању поступка изјавио је да је Кохинор само један од многих артефаката који су однети из Индије под сумњивим околностима.

         Де Соуза тврди да су последице британске колонизације „крађа индијског богатства и уништавање душе земље“.

         Боливудска звезда Бумика Синг је на то додала да Кохинор није само драги камен већ део историје и културе и несумњиво мора бити враћен.

         Влада Британије одбацила је захтеве за враћање овалног дијаманта који је владар Дулип Синг поклонио краљици Викторији 1851. године, након британске анексије Пенџаба.

          „Умешани у овај смешни случај треба да схвате да су британски краљевски драгуљи право место за Кохинор дијамант у знак захвалности и признања за више од три века британског присуства у Индији које је допринело модернизацији, развоју и демократизацији те земље“, рекао је за Дејли мејл историчар Ендрју Робертс.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари