Католичка црква пред новим великим расколом? Опет креће из Немачке?
НЕКИ У ЗАХТЕВИМА ЗА „ОБНОВУ ЦРКВЕ“ И ЊЕНУ ЛИБЕРАЛИЗАЦИЈУ ВИДЕ СКОРУ НОВУ РЕФОРМАЦИЈУ
* Георг БЕЦИНГ, председавајући конференције епископа Немачке: „Нема алтернативе обнови Цркве. Сећајући се прошлости, истовремено осећамо и плесниви укус старог квасца злобе и подлости. Доле стари квасац, макар то било проблематично и болно!"
* У Оснабрику католички верници већ могу слободно да крштавају и проповедају. Верници из Франкфурта на Мајни позвали су папу да дозволи женско свештенство. Из Немачке се предлаже и укидање целибата и указује да је целибат у директној вези са раширеном педофилијом у Католичкој цркви
* Папа Франциско ипак највише зазире од немачке иницијативе да се формира „Синодални комитет” – управно тело које би било фактички независно од Ватикана. Пре два месеца је на ту иницијативу ставио вето. И преко државног секретара Пјетра Паролина, друге фигуре у Ватикану, упозорио: „Такво тело ће де факто формирати нову структуру цркве која ће се, не само у Немачкој, уздићи изнад епископских конференција и фактически их заменити"
_______________________________________________________
КАТОЛИЧКА црква се може суочити са својим новим великим расколом који опет може кренути из Немачке.
Ватикан је већ на мукама јер не успева да нађе заједнички језик са немачким свештенством које има знатно радикалније ставове о реформама.
Из Немачке, у којој се још трећина становништва (21 милион) сматра католицима, траже „корените промене“, па неки већ постављају питање: да ли Европу чека друга реформација?
Георг Бецинг, председавајући конференције епископа Немачке, јавно говори:
„Нема алтернативе обнови Цркве. Сећајући се прошлости, истовремено осећамо и плесниви укус старог квасца злобе и подлости. Доле стари квасац, макар то било проблематично и болно!"
Неки овај његов говор верницима уочи Ускрса сматрају „готово револуционарном наступом“.
Процес је иницирао папа Франциско који је 2021-ве позвао свештенство и вернике да разговарају о проблемима своје Цркве и да заузете ставове шаљу у Ватикан. Нагласио је да ће то „промовисати универзално учешће (верника) у црквеним процесима“.
Сада Немци предлажу да се лаицима омогући да редовно проповедају у време миса и обављају крштења.
Међутим, главни ватикански „надзорник” за поштовање католичких обреда, кардинал Артур Рош, изјавио је да ни једно ни друго није могуће.
Према његовим речима, свештеник има посебан, свети статус – отуда и право на проповед. Рош је још указао да „верник може крстити другог само у посебним околностима: када постоји опасност по живот и здравље“.
Георг Бецинг - хоће ли он бити
Мартин Лутер "либералне реформације"?
У Оснабрику верници већ могу слободно да крштавају и проповедају.
Верници из Франкфурта на Мајни позвали су папу да дозволи женско свештенство.
Став Ватикана јасан и тврд. Указао је да је папа Јован Павле Други још пре 30 година написао: „Црква нема овлашћења да додели свештенство женама. Такву одлуку треба да подрже сви верници“. И папа Бенедикт Шеснаести био је истог мишљење.
Из Немачке се предлаже и укидање целибата и указује да је целибат у директној вези са раширеном педофилијом у Католичкој цркви.
Немачки кардинал Рајнхард Маркс је тим поводом био сасвим директан:
"За неке свештенике би било боље да су венчани. Не само из сексуалних разлога већ и зато што не би били усамљени".
Немачко свештенство је почело да венчава и истополне парове, иако је против тога и Франциско који њихове „грађанске бракове“ сматра прихватљивим.
Сам папа ипак највише зазире од немачке иницијативе да се формира „Синодални комитет” – управно тело које би било фактички независно од Ватикана.
Пре два месеца је на ту иницијативу ставио вето. И преко државног секретара Пјетра Паролина, друге фигуре у Ватикану, упозорио:
„Такво тело ће де факто формирати нову структуру цркве која ће се, не само у Немачкој, уздићи изнад епископских конференција и фактически их заменити“.