Министарски ниво ЕУ одобрио кандидатски статус БиХ

ОДЛУКУ ТРЕБА ДА ПОТВРДЕ ЛИДЕРИ ЗЕМАЉА УНИЈЕ 15. ДЕЦЕМБРА НА САМИТУ У БРИСЕЛУ

* Једина тема самита о којој ће врх ЕУ разговарати биће Космет, али не као о главној. Високи представник за спољну политику Жозеп Борељ је синоћ на прес конференцији у Бриселу изјавио да ће информисати лидере о ситуацији на КиМ, а сутра специјални представник ЕУ Мирослав Лајчак путује у Београд и Приштину да би им донио свеже информације

* Лидери ЕУ ће примити захтев Приштине за додељивање статуса кандидата за чланство, а затим ће га Савет ЕУ проследити Европској комисији која о њему треба да заузме став. Даља процедура може да траје дуго, као што је био случај са БиХ, али може прорадити и србофобија, као што је недавно поводом кандидатског статуса Украјине профункционисала русофобија

________________________________________________________

       МИНИСТРИ за европска питања ЕУ данас су усвојили закључке о проширењу према Западном Балкану и одобрили кандидатски статус за БиХ.

       Ову одлуку треба да потврде лидери ЕУ у четвртак на самиту у Бриселу.

       На проширење се, како је изјавио високи анонимни ЕУ званичник, гледа као на кључни стратешки инструмент ЕУ.

       Извор Танјуга у ЕУ је данас рекао да не очекује дугу дебату о Западном Балкану на самиту 27 ЕУ лидера.

       То не значи да ЕУ поклања мање пажње Западном Балкану.

       Једина тема око које ће лидери да разговарају је Космет, али не као о главној теми самита, каже ЕУ званичник.

       Високи представник за спољну политику Жозеп Борељ је синоћ на прес конференцији у Бриселу изјавио да ће информисати лидере о ситуацији на КиМ, а сутра специјални представник ЕУ Мирослав Лајчак путује у Београд и Приштину да би донео свеже информације лидерима ЕУ који би били основа за дебату на самиту.

       Савет ЕУ ће примити захтев Приштине за додељивање статуса кандидата за чланство, а затим ће га проследити Европској комисији.

       О ње се очекује „мишљење“, а даља процедура може да траје и дуго (као за БиХ), али може и да буде муњевита као у случају Украјине (забијање клина у точкове Русији).

       БиХ је добила убрзање захваљујући ЕУ-србофобији и русофобији. Исто се може поновити и са Косовом*.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари