Бајден Путину: САД и Запад су спремни за дипломатију, али једнако и за друге сценарије

ТЕЛЕФОНСКИ РАЗГОВОР ЛИДЕРА РФ И САД ТРАЈАО ЈЕДАН САТ – БИО ПЛАНИРАН ЗА 13. ФЕБРУАР

* Бела кућа саопштила да је Џо Бајден рекао Владимиру Путину да ће се Русија, у случају инвазије на Украјину, суочити са одлучним и брзим одговором и штетама по себе

* Спољнополитички помоћник председника РФ Јуриј УШАКОВ: Бајден се позвао на своје претходнике који су током Хладног рата чинили све да избегну сукоб са СССР и истакао да је важно следити њихов примера како би се искључио најгори сценарио у ситуацији око Украјине. Предложио је неколико начина како да се то уради. Путин је то примио на знање и указао на деструктивну линију Кијева према споразумима из Минска

* Упозорио је да не постоји одговарајући притисак са стране Запада да Кијев испуни те своје обавезе. Председник је скренуо пажњу – нагласио је Ушаков - и на милитаризацију Украјине

_____________________________________________________

       ПРЕДСЕДНИЦИ Сједињених Држава и Русије - Џо Бајден и Владимир Путин - разговарали су телефонски о кризи око Украјине. Нешто више од сат времена.

       Бела кућа је саопштила да је разговор двојице лидера почео у 17.04 минута по средњеевропском времену.

       Посебно је потенцирала да је Бајден рекао Путину да ће се Русија, у случају инвазије на Украјину, суочити са одлучним и брзим одговором и штетама по себе.

       Притом је оценио да би инвазија изазвала „широко распрострањену патњу“, а да би позиција саме Русије била ослабљена.

       - САД су заједно са савезнивцима спремне за дипломатију, али у једнакој мери и за друге сценарије - рекао је Бајден.

Овако је разговор илустровао

The New York Post 

       Путинов спољнополитички помоћник Јуриј Ушаков изјавио је да је разговор протекао у атмосфери распиривања хистерије поводном наводног скорог напада Русије на Украјину:     „Због тога је америчка страна затражила разговор данас иако је био планиран за понедељак. Сличне захтеве упутиле су и друге западне колеге. Наметање теме `инвазије` извршено је координисано, али се може се констатовати да је разговор био пословна“.

       Ушаков је напоменуо да се Бајден позвао на своје претходнике који су током Хладног рата чинили све да избегну сукобе са СССР и истакао да је важно следити њихов примера како би се искључио најгори сценарио у ситуацији око Украјине.

       У наставку је открио: „Предложио је неколико начина како да се то уради. Путин је примио на знање Бајденова разматрања која ће бити анализирана, али је са жаљењем приметио да се нису дотакла кључних руских интереса, а ни у ширења НАТО и безбедносних гаранција које Русија тражи, а на њих и даље нема јасне одговор“.

       Ушаков је потврдоп да је Бајден поменуо и оштре антируске санкције у случају ескалације ситуације око Украјине, али да акценат током разговора није био на томе.

       „Путин је изложио фундаменталне приступе руске стране и објаснио зашто се постављају питања о безбедносним гаранцијама. Указао је да су током Хладног рата СССР и САД били противници, а 90-их изгледало као пријатељи, али да су САД и НАТО водили неконструктивну линију према Русији. Тада је почело ширење сфере деловања алијансе и она се приближила границама Руске Федерације. Након 2000-их су сеодноси погоршавали“.

       Ушаков је учинио јавним и да је руски лидер америчком колеги указао на „деструктивну линију Кијева према споразумима из Минска“. Још је додао: „Упозорио је да не постоји одговарајући притисак са стране Запада да Кијев испуни те своје обавезе. Председник је скренуо пажњу и на милитаризацију Украјине. Председници су се сложили да ће ставови које је Бајден изнео бити пажљиво размотрени у Москви и бити узети у обзир у саопштењу које ће уследити“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари