Москва и Пекинг пред потписивањем уговора о градњи гасовода Сила Сибира-2
СА ЊИМ ЋЕ РУСИЈА ПРВИ ПУТ ДОБИТИ МОГУЋНОСТ ДА ГАС КОЈИ ИЗВОЗИ У ЕУ ПРЕУСМЕРИ НА ИСТОК
* Имаће годишњи капацитет од 5о милијарди кубних метара а ићи ће преко територије Монголија
* Силу Сибира-2 експерти већ назвивају „победом Москве над ЕУ“
_________________________________________________________
ЛИДЕРИ Русије и Кине – Владимир Путин и Си Ђинпинг – на корак су склапања уговора о изградњи гасовода Сила Сибира-2.
Нови гасовод треба да има капацитет безмало као Северни ток 2, сасвим прецизно – 50 милијарди кубних метара гаса годишње.
Силу Сибира-2 експерти већ назвивају „победом Москве над ЕУ“.
Независно од свега, удвостручиће испоруке руског цевоводног гаса Кини, а стратешки уговор је пред потписивањем у време Европа истовремено доживљава озбиљну енергетску кризу и одлаже сертификацију већ напуњеног гасом Северног тока-2.
Том магистралном гасоводу се и даље противи неколико земаља на челу са Сједињеним Државама које тврде да ће бити полуга притиска Москве на Европу, као и да ће Украјину оставити без прихода од транзита (руског) гаса.
Главна улога гасовода Сила Сибира-2 је обједињавање система за пренос гаса на западу и истоку Руске Федерације, изјавио је шеф Газпрома Алексеј Милер.
Тај пројекат ће Русија омогућити да извози гас Западног Сибира и у Европу и у Кину. Реч је о гасу Јамала и Надим-Пур-Тазовског региона у Јамалско-Ненецком аутономном округ, односно о гасним пољима Ковикте и Краснојарског краја.
На Силу Сибира-2 треба да се настави гасовод Сојуз-Восток преко територије Монголију.
Према проценама стручњака, цена пројекта може достићи 1,3-1,5 билиона рубаља.
Студија изводљивости за гасовод од Русије до Кине преко Монголије – према речима Владимира Путина - биће готова наредних недеља.
Нови гасовод биће дужи од 950 километара, а његова градња ће почети 2024. године и потрајати четири до пет година.
„Појава Силе Сибира-2 неће бити баш добра вест за такозвано слободно тржиште гаса, берзанску трговину са њеном непредвидљивошћу и надуваним ценама, а Гаспром ће добити додатну подршку за своју политику дугорочних уговора“, оценио је руководилац Центра за економска истраживања руског Института за глобализацију и друштвена кретања Василиј Колташов.
Нови гас за Кину имаће дуговорчно договорену цену, а биће велика конкуренција течном гасу из САД, Аустралије и Катара.
Сада Русија испоручује Кини 5 милијарди кубних метара гаса годишње док јој Туркменистан обезбеђује 50 милијарди, а Мјанмар - 40 милијарди кубних метара, а сам производи 180 милијарди кубних метара. Међутим, њој је потребно 500 милијарди кубних метара.
И кад профункционише Сила Сибира-2, Русија ће Кини обезбеђивати максимум 25 одсто гаса који јој је потребан.