Естонија забрањује руски у приватним школама?
У ТОЈ ПРИБАЛТИЧКОЈ ДРЖАВИ ТРЕНУТНО ПОСТОЈЕ САМО 63 РУСКОЈЕЗИЧНЕ ШКОЛЕ
ПАРЛАМЕНТ Естоније је подржао предлог канцелара Естоније за људска права (омбудсмана) Индрека Тедера који је предложио да се потпуно забрани предавање руског језика у локалним приватним школама „зато што није државни језик”.
Тедеров предлог су подржала 44 депутата, 20 је гласало против, док 25 није учествовало у гласању. Парламент је потом наложио комисији за културу да припреми измене и допуне у постојећем закону о приватним школама.
Тедер је у парламенту апострофирао намеру Талинске и Нарвске градске управе да преименују локалне школе у приватне што би, сматра канцелар, могло да доведе до игнорисања одлуке владе и воље законодаваца да се гимназијски програми у тим градовима потпуно преведу на естонски језик. Дакле: да се искорени настава на руском језику.
Парламент Естоније је 2010. године донео закон о основном и гимназијском образовању, на основу којега се настава, по правилу, обавља на естонском језику, али је влади било дато право да може одобравати и наставу на руском или неком другом језику.
Градске власти Талина и Нарве, где живи велики број рускојезичког становништва, тако су добиле прилику да 2011. пусте руски у више школа, али је то било осујећено.
Тада је градска управа Талина донела одлуку о формирању фонда «Талински руски лицеј» да би основала приватни лицеј и на основу закона О приватној школи могла да заобиђе ово ограничење. Такву могућност хтеле су да искористе и власти у граду Нарва.
Руске школе у Естонији на гимназијском нивооу (10-12 разреди) делимично су прелазиле на предавања на естонском језику од 1. септембра 2007. године. А у овој школској години однос предмета на естонском и руском језику у руским гимназијмама треба да буде у односу 60 одсто — на эстонском и 40 одсто — на руском језику.
У Естониији постоје само 63 школе у којима се предаје на руском језику.
У складу са законом, гимназије могу да изаберу други језик за предавање, поред естонског, уколико влада да дозволу на основу захтева градског савета.
Представници руске заједнице су забринути да ће учење деце која не говоре на свом руском матерњем језику довести до тога да ће она добијати мање знања него што је потребно да би се успешно запосшљавала или настављала студирење.