Амбасадор САД у БиХ Ерик Нелсон „изворни Дејтон“ назвао - ретроградним
У ФОРМИ ЛИЧНОГ БЛОГА - ПОНУДИО БиХ НАЛИЧЈЕ БЛИНКЕНОВОГ ПИСМА
* На свом блогу написао: „Грађани (БиХ) свакодневно осећају последице кратковидости у фокусу усмереном на ентитетске надлежности, уместо на стварање функционалне БиХ која побољшава положај свих грађана“
* Не кријући превише кога политички нишани, написао је: „Позивају на отцепљење, желе се вратити на ретроградни 'Изворни Дејтон' и у питање доводе Дејтонским мировним споразумом загарантовано постојање оба ентитета“
* За овим је одмах уследила претња: „На столу се налазе санкције због дестабилизовања Дејтонског мировног споразума и корупције“
_____________________________________________________
АМБАСАДОР Сједињених Држава у БиХ - Ерик Нелсон – прети Републици Српској и њеним лидерима. Додуше, увијено и преко свог блога.
Баш амерички. Настоји да прода `причу` о корупцији и реформама. Хвали дејтонску улогу САД, али „изворни дејтон“ назива – ретроградним. Нуди ЕУ као мамац. А НАТО (без формалног помињања) – као циљ.
Помиње и Велику Британију (УК), где му одовара...
Почео је са указивањем да су Сједињене Државе успеле, кроз посредовање, довести до склапања Дејтонског мировног споразума да би се окончао рат деведесетих, а лидерима и грађанима БиХ била дата је „важна прилика да граде мир и стабилност“.
"Ми данас подржавамо напоре БиХ да оствари просперитетну будућност у Евроатлантској заједници, која почива на овим темељима", истакао је Нелсон.
Према његовим речима, Сједињене Државе и даље су пријатељ БиХ и дају чврсту подршку њеном територијалном интегритету и суверенитету.
"Грађани свакодневно осећају последице кратковидости у фокусу усмереном на ентитетске надлежности, уместо на стварање функционалне БиХ која побољшава положај свих грађана. Једноставне и важне ствари могу однети животе, као непостојање јединственог броја за хитне случајеве 112", навео је Нелсон на свом блогу.
Према његовим речима, "још једна смислена реформа која ће побољшати живот сваког грађанина БиХ је и ажурирани државни закон о електронском потпису", јер ће се тиме, додао је, смањити бирократија, убрзати пружање услуга у јавном сектору и олакшати међународна трговина.
"Централни регистар трансакцијских рачуна потребан је за борбу против прања новца и корупције, за блокирање финансирања терориста, те виши степен сигурности банковног сектора", истакао је Нелсон.
Он је додао да је будућност свих грађана јединствена БиХ са два ентитета, три конститутивна народа и грађанима који, сви заједно, припадају Европској заједници.
У исто време, навео је, неки политичари потичу страх и поделу који подсећају на деведесете, време у које се нико не жели вратити.
„Позивају на отцепљење, желе се вратити на ретроградни 'Изворни Дејтон' и у питање доводе Дејтонским мировним споразумом загарантовано постојање оба ентитета. Овакво скретање пажње служи интересима лидера, задржавајући нетранспарентан и неједнак економски и политички систем који их богати и одржава њихов утицај на штету обичних грађана и њихових живота", навео је Нелсон.
Нагласио је да се на столу налазе санкције због дестабилизовања Дејтонског мировног споразума и корупције. Још строже санкције, нагласио је, могу увести грађани гласањем на изборима.
Нелсон је нагласио да су САД ту да подрже све напоре који ће БиХ повести напред, према ЕУ и светлијој будућности.
„Није прекасно да се лидери 'освесте' и остваре оно што грађани очекују када је у питању решавање стварних проблема“ - навео је Нелсон.