ХЕЈГ: Нека Еквадор не сумња у нашу решеност да Асанжа изручимо Шведској

ОСНИВАЧ ВИКИЛИКСА И ДАЉЕ У ЕПИЦЕНТРУ ВЕЛИКЕ МЕЂУНАРОДНЕ ПОЛИТИКЕ

Вилијам Хејг

  • Председник Еквадора Рафаел Кореа узвратио шефу британске дипломатије да ће Асанж остати у амбасади његове земље у Лондону све време, док Велика Британија одбија да му омогући безбедан излаз из земље

        „НИКО, а понајмање влада Еквадора, не треба да сумња у нашу решеност да спроведемо нашу законску обавезу и видимо да је Асанж изручен Шведској“, рекао је британски министар спољњих послова Вилијам Хејг на конференцији за новинаре.

        Према његовим речима, застој у решавању питања Асанж би могао да потраје месецима или чак годинама, пренела је агенција АФП.

        С друге стране председник Еквадора Рафаел Кореа тврди да ће Асанж остати у Амбасади Еквадора у Лондону сво време, док Велика Британија одбија да му омогући безбедан излаз из земље.

        Шведски министар иностраних послова Карл Билт изјавио је за новинску агенцију ТТ да Шведска нема разлога да много жури с изручењем Асанжа и да ће званични Стокхолм „чекати и видети шта ће се десити“.

Амбасадa Еквадора у Лондону

        Асанж се крије у Амбасади Еквадора у Лондону од 19. јуна, од када је затражио азил те земље. Овај 41-годишњи Аустралијанац сумњичи се да је у Шведској наводно силовао и сексуално узнемиравао две жене августа 2010. године, а шведска полиција га је у новембру исте године ставила на међународну потерницу, с намером да буде доступан властима ради испитивања.

        Формално, Шведска није подигла оптужницу против Асанжа, мада је он приведен у Лондону у децембру 2010. године.

        Еквадор се обратио Организацији Америчких Држава, која окупља све земље северне, централне и Латинске Америке, након што је донео одлуку о давању политичког азила Асанжу.

        Према споразуму ОАД из 1954. године, земље чланице се слажу да дају азил у својим дипломатским мисијама особама које су тражене из политичких разлога, али не и особама које закон тражи због обичних кривичних дела.

        САД нису део тог споразума и не признају концепт дипломатског азила као дела међународног права, саопштио је Стејт департмент. У саопштењу се додаје да Америка верује да је случај Асанжа билатерално питање Еквадора и Велике Британије са којим ОАД нема никакве везе.

        Присталице Асанжа се плаше да би Шведска која га потражује, касније могла да га изручи Америци, због одавања војних и дипломатских података из низа дипломатских представништава САД широм света.

        Званични Вашингтон је више пута демантовао да има намеру да кривично гони оснивача Викиликса.

        Ако би у САД био осуђен за шпијунажу, претила би му и смртна казна.

        Иако САД не признају статус дипломатског азила, оне саме често у својим амбасадима и конзулатима прихватају особе које се налазе пред прогоном власти, режима које Америка оценује као недемократске.

Аустралија се понаша као да Асанж није њен држављанин

        Аустралијски званичници су данас потврдили да се њихово дипломатско представништво у Вашингтону припрема за могуће изручење Џулијана Асанжа САД-у, иако сматрају да су шансе да се то догоди мале.

        Аустралијски министар трговине Крег Емерсон је изјавио да се аустралијска амбасада у Вашингтону „припрема за могућност изручења“, али је истакао да нема ништа необично у томе да се дипломате припремају за све могућности.

        „Амбасада ради свој посао како би била у позицији да саветује владу ако би сматрала да је изручење неизбјжно. Али за сада не постоји доказ за то“, рекао је Емерсон.

        Медији су пре тога објавили да аустралијске дипломате сматрају да Вашингтон жели да оптужи Асанжа за шпијунажу и заверу због тога што је веб сајт Викиликс, који је он основао, објавио поверљиву америчку дипломатску преписку.

        Емерсон је казао да амбасада у Вашингтону истражује могућност изручења Асанжа, који је аустралијски држављанин, као потенцијални сценарио, али је истакао да нема доказа да се САД спремају да то учине.

        Нагласио је да би САД тражиле Асанжово изручење од Велике Британије и не би чекале да стигне у Шведску да су намеравале да га уопште траже, пренео је АФП.

        (Вијести)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари