Доњи дом Конгреса САД усвојио амандман о пооштравању санкција против Северног тока 2 и Турског тока

УГРАДИО ГА – ИАКО ЈЕ ТУ СТРАНО ТЕЛО - У НАЦРТ ЗАКОНА О ВОЈНОМ БУЏЕТУ ЗА ФИСКАЛНУ 2021. ГОДИНУ

* ФАКТИ: Ово је истовремени удар на Немачку, Аустрију, Италију и низ других земаља ЕУ, али још више на Бугарску, Србију и Мађарску. Само, Американци касне. Северни ток 2 довршава искључиво руски Газпром, који се неће обазирати на Јенки-санкције. А ако санкције прошире и на оне који дистрибуирају и купују руски гас – изазваће велико, тектонско померање у укупним трансатлантским односима

________________________________________________________________________________

        ПРЕДСТАВНИЧКИ (доњи) дом Конгреса САД у једногласно је одобрио амандман којим се пооштравају санкције против гасовода Северни ток 2 и другог крака Турског тока. Оног који би – по изласку испод површине Црног мора – ишао преко територија Бугарске, Србије и Мађарске.

         Као што су уобичајили последњих година, амерички конгресмени су свој амандман уградили у нацрту закона о одбрамбеном буџета САД за наредну фискалну годину (почиње 1. октобра).

        Амандман – који још треба да буде одобрен у Сенату САД и добије потпис Доналда Трампа – усмерен је на пооштравање постојећих санкција против руских гасовода Сјеверни ток 2 и Турски ток.

        Предвиђа увођење ограничења страним лицима која `значајно доприносе продаји, закупу или ангажовању бродова за полагање цеви за Северни ток 2 и Турски ток.

        Трамп је крајем децембра прошле године потписао закон о војном буџету за текућу фискалну годину који обавезује његову администрацију да уведе санкције против оба гасовода.

        Државни секретар САД Мајк Помпео изјавио је да су САД утврдиле препоруке усклађене са законом о санкцијама против Русије уперене против оба гасовода.

        Влада Ангеле Меркел је тим поводом објавила да неће променити став према Северном току 2.

        Немачки министар спољних послова Хајко Мас потврдио је тај став и изјавио да Берлин жели да буду обновљени стратешки односе између Европске уније и Русије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари