„Регион жели Србију у НАТО”
ЕВО ШТА СУ ЗАКЉУЧИЛИ ОНИ
КОЈИМА СЕ НИЈЕ СВИДЕО НАСТУП КОНУЗИНА
-
Србија и без чланства у НАТО може да допринесе безбедности у региону, о чему говори њена одмерена и уздржана реакција приликом догађаја као што је проглашење независности Косова
-
Ако се у парламенту може гласати за неутралност, зашто се не може гласати и о будућем чланству у НАТО, упитао је један од учесника, који се залаже да о том питању треба да одлучи парламент двотрећинском већином
БЕОГРАД, (ФоНет) - Региону је потребна Србија као чланица НАТО, иако Београд сматра да је, за сада, његово чланство у програму Партнерство за мир довољан оквир сарадње са алијансом, оценили су учесници панела "НАТО и безбедносни изазови који очекују Југоисточну Европу", у оквиру Првог београдског безбедносног форума.
Партнерство за мир је довољан оквир сарадње Србије са НАТО, а Војска Србије жели да достигне стандарде Алијансе, речено је на панелу.
Србија и без чланства у НАТО може да допринесе безбедности у региону, о чему говори њена одмерена и уздржана реакција приликом догађаја као што је проглашење независности Косова, предочено је у дебати.
Оцењено је да, што се тиче историје односа Београда и НАТО, подршка јавности у Србији од 20 одсто за будуће чланство у алијанси није лош резултат.
Када се говори о успешности НАТО у региону, Кфор се може сматрати скоро успешним, уколико остане статусно неутралан и заврши посао на Косову, оценили су учесници.
Норвешкој није потребна Србија у НАТО, али Србији је потребно чланство у алијанси, као и земљама региона, због укупне безбедности, оцењено је на скупу.
Ако се у парламенту може гласати за неутралност, зашто се не може гласати и о будућем чланству у НАТО, упитао је један од учесника, који се залаже да о том питању треба да одлучи парламент двотрећинском већином.
Он је оценио да Србија треба да постане чланица НАТО и да ће, уколико постоји политичка воља, постепено уследити и подршка јавности.