Авганистанска производња наркотика претња међународном миру и безбедности
ВИКТОР ИВАНОВ У ИМЕ РУСИЈЕ ПРЕДЛОЖИО НОВУ СТРАТЕГИЈУ БОРБЕ ПРОТИВ НАРКОТИКА - „ЛИКВИДАЦИЈУ ПЛАНЕТАРНИХ ЦЕНТАРА ПРОИЗВОДЊЕ” (КРАЈ)
Поље мака у Авганистану
- Наркопроизводња у своја два планетарна центра – Латинској Америци и Авганистану - представља препреку на путу не само националном и регионалном, већ и цивилизацијском развоју
- Морамо убрзати у Савету Безбедности УН дефинисање проблема ликвидације планетарних центара наркопроизводње као апсолутно приоритеног питања за међународну заједницу
- За Русију, Европску унију и Евроазијску унију од највећег могућег значаја је ликвидација авганистанског планетарног центра за производњу наркотика
- Зато се мора израдити и реализовати програм подизања економије и развоја Авганистана преко инфраструктурног развоја, пре свега, енергетике и електрификације, уз отварање довољног броја, не мање од 2 милиона радних места за Авганистанце
- У мандат међународних снага у Авганистану мора се уврститити и обавеза да уништавају плантаже опијумског мака у Авганистану
ПРЕДСЕДНИК Државног антинаркотичког комитета Русије и директор њене Федералне службе за контролу наркотика - Виктор Иванов – говорио је на Аргентинском савету за међународне односе (El Consejo Argentino para las Relaciones Internacionales, CARI) у Буенос Аиресу
ФАКТИ објављују последњи део његовог наступа:
„Нови комплексни и избалансирани приступ антинаркотичкој политици представио сам у Бечу на 55. седници Комисије за наркотичка средства УН.
Коначно, управо око методе инфраструктурног развоја треба концентрисати и реализовати нову антинаркотичку политику. У традицији Русије је да помаже другим земљама да изграде велике производне снаге и остваре трансфер образовних, научних институција и напредне индустрије.
Овде бих још једном желео да истакнем фундаменталност проблема ликвидације планетарних центара производње наркотика.
Не треба гајити илузије. Неопходна је консолидација латиноамеричких земаља и читавог човечанства ради припреме центара производње кокаина за цивилизован и планетарни развој. Исто важи и за консолидацију евроазијских цивилизација и човечанства за ликвидацију авганистанског планетарног центра за производњу наркотика.
У Русији се са великом пажњом интересом прати настанак нове иберо-америчке цивилизације. То одређује и принципијелни став Русије: праведни светски поредак треба градити на дијалогу и сарадњи националних држава и светских цивилизација као најаутентичнијих представника интереса и стремљења народа.
Виктор Иванов
А наркопроизводња у своја два планетарна центра представља препреку на путу не само националном и регионалном, већ и цивилизацијском развоју.
За Русију, Европску унију и Евроазијску унију од највећег могућег значаја је ликвидација авганистанског планетарног центра за производњу наркотика.
У складу са новим приступом који заступа Руска Федерација у антинаркотичкој политици, и са строгим ослонцем на принципе УН, као и комплексношћу и избалансираношћу антинаркотичке политике ослоњене на нову методологију са упориштем у алтернативном и инфраструктурном развоју, Русија је у марту 2010. представила у Бриселу у седишту УН иницијативни План за ликвидацију авганистанске наркопроизводње „Радуга-2”.
Молим Вас да се упознате са тачкама овог плана.
1. Преко СБ УН подићи статус проблема авганистанске производње наркотика до нивоа претње међународном миру и безбедности.
2. Израдити и реализовати програм подизања економије и развоја Авганистана преко инфраструктурног развоја, пре свега, енергетике и електрификације, оснивање довољног броја, не мање од 2 милиона радних места за Авганистанце.
3. Ликвидирати култивисање опијума мака путем искорењивања засада преко опробаног начина уништавања и повећања ефекта од 3 до не мање 25 одсто.
4. Сачинити санкционисани списак плантажа које им се додељују као плантаже мака. У том циљу обезбедити састављање катастарских парцела у јужним провинцијама Авганистана.
5. Укључити у мандат Међународних снага безбедоносне компетенције и обавезу да уништавају плантаже опијумског мака у Авганистану.
6. Обезбедити неопходни ниво поверења у циљу развоја оперативне сарадње, размене обавештајних података, укључујући и места дислокације нарколабораторија, пренос објеката обраде и сл.
7. Обезбедити савремену координацију активности за обуку авганистанских нарко полицајаца.
На жалост, наш план тешко прихвата НАТО који од 2003. командује оружаним снагама у Авганистану. Међутим, надамо се да ће победити здрав разум. У наредне две године у Авганистану ће се десити озбиљне промене повезане са повлачењем основног дела страних трупа.
Потребан је одговарајући план за форсирани развој региона где се производе наркотици и у Јужној Америци.
Вероватно, уколико удружимо напоре, да ће Русија и Латинска Америка постати лидери промена у новом приступу који ће бити оријентисан на национални и регионални развој.
Овде је принципијелно важна подршка Аргентине не само као лидера у региону, већ и као земље која непосредно пати од последица вулканских ерупција из центра планетарне производње кокаина.
Закључујући, побројаћу могуће правце и мере наше сарадње:
- убрзати у Савету Безбедности УН дефинисање проблема ликвидације планетарних центара наркопроизводње као апсолутно приоритеног питања за међународну заједницу;
- консолидовати напоре за израду програма националног, регионалног, цивилизацијског и планетарног развоја као кључног инструмента ликвидације планетарних центара нарко производње;
- заједнички израдити међународни План ликвидације планетарних центара нарко производње на основу огранизације националног и цивилизованог развоја – План „Радуга-3”. Напомињем, да план „Радуга” функционише већ 7 година по линији Канцеларије УН за дрогу и криминал, па смо данас представили план „Радуга-2” за ликвидацију авганистанског центра наркопроизводње;
- основати неформалну међународну групу за израду пројеката и програма за алтернативни развој који би, ако за то буде воље, могао постати званична комисија при генералном секретару УН. Овај предлог сам изнео у говору на недавно завршеној Међународној конференцији на високом нивоу у Лими. Важан значај имаће експертна конференција за алтернативни развој у новембру такође у Лими;
- организовати Лабораторију пројеката заједничког развоја у циљу пројектовања и планирања социјално-економског и инфраструктурног развоја у интересу ликвидације нарко производње и наркотика, уз обезбеђење раста инвестиција и техничке помоћи државама Јужне и Централне Америке;
- планирање и одржавање заједничких операција. Јер, Трансатлантски наркотрафик преко Европе претходи допремању кокаина у Русију. Трансатлантски наркомост из Латинске Америка у Африку – и одатле даље у Европу и Русију захтева организована заједничка дејства ради његове ликвидације;
- припреме на основу руских наставних програма обуке кадрова – оперативних радника – за Латинску Америку. Почетком јуна Федерална служба за контролу наркотика Русије отворила је у Централној Америци, на бази у Никарагви, крус за припрему нарко полицајаца у региону, што су искључиво позитивно прихватила руководства земаља учесница јер им је то омогућило да на виши практчни ниво подигну заједничке операције за пресецање испорука латиноамеричког кокаина у Русију. Спремни смо, уколико дате сагласност, да идемо и даље и да формирамо одговарајући кадровски центар за читаву Латинску Америку;
- стварање интерактивне карте борбе са наркопроизводњом у Латинској Америци. На нашу иницијативу слична карта ликвидације авганистанске наркопроизводње тренутно се прави у Канцеларији УН за дрогу и криминал.
Неопходно је потенцирати проблем нарко производње на највишем нивоу.
Пре месец дана у Стокхолму је, на иницијативу Њеног величанства краљице Шведске Силвије, одржан трећи Светски форум протв наркотика који је окупио велики број неравнодушних који виде озбиљну опасност. Како у изузетно ниском ефекту дејстава међународне заједнице против наркотика последњих десет година, тако и у глобалној кампањи за легализацију многих наркотика, и, у суштини, ревизију целог корпуса савременог међународног антинаркотичког права.
Пре два дана у Лими одржана је Међународна конференција на високом нивоу која је по духу била директан продужетак стокхолмске.
Вероватно да би наставак тог тренда могао да постане Антинаркотички самит водећих светских држава у Москви.
Поштоване колеге,
Сматрам, да ће разматрање новог приступа, уз истицање да је ликвидација планетарних центара наркопроизводње безусловни приоритет међународне заједнице, омогућити да се да одлучујући допринос оздрављењу нарко ситуације на планети у целини.
Надам се да ћемо дугорочно и свестрано сарађивати са вашим Саветом за решавање фундаменталног проблема на ликвидацији планетарних центара наркопроизводње”.