За службе друкао и први Сорошев човек у Македонији
ЛУСТРАЦИЈА НА МАКЕДОНСКИ НАЧИН - ЗА САРАДЊУ СА ТАЈНИМ СЛУЖБАМА, ИЗ ВРЕМЕНЕ БИВШЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ ДО 2006.
- Обавезу да подносе изјаву о несарађивању са тајним службама имају сви бивши и актуелни носиоци јавних функција - председник државе, премијер, министри, посланици, судије, јавни тужиоци, адвокати, директори јавних предузећа, чланови академија наука и уметности, војна лица и запослени у високообразовним институцијама
- Истој обавези подлежу и бизнисмени који су капитал стекли у процесу транзиције
МАКЕДОНСКА Комисија за верификацију чињеница је објавила имена сарадника са тајним службама, из времене бивше Југославије до 2006.
Листа је објављена на сајту Комисије у складу са Законом о лустрацији.
Македонска јавност је у петак нестрпљиво ишчекивала објављивање имена. Комисија је прво око поднева поставила на сајт име само једног сарадника, после краћег времена га повукла, да би тек у петак увече објавила имена 11 људи који су сарађивали са тајним службама.
На тој листу су Владимир Милчин, први човек Сорошове Фондације Отворено душтво у Македонији, Махи Несими, бивши македонски амбасадор, историчар Коста Балабанов, Сејфедин Харуни, бивши посланик, Николче Бабовски, кандидат за посланика на парламентарним изборима 2010.
Међу сарадницима тајних служби су и Шабан Шеху, саветник у влади, Јорданчо Чеврески, глумац и декан Факултета за драмске уметности, Фередин Мифтари, заменик директора највећег затвора у Македонији, Васил Гагачев, бивши председник Врховног суда, Зоран Јовановски, члан Савета Општине Росоман и Слободан Угриновски, саветник у градској скупштини Скопља и председник мале странке Титове леве снаге.
Решењем Комисије, функционери ће добити отказ у државним институцијама ако су у њима запослени.
Уставни суд је почетком ове године оспорио неколико чланова старог закона о лустрацији који су се односили на обавезу да изјаву о несарађивању са тајним службама подносе новинари и сви медијски радници, као и црквена лица, невладине организације и чланови политичких странака.
Према новом закону, који је ступио на снагу средином јула, ту обавезу имају сви бивши и актуелни носиоци јавних функција, председник државе, премијер, министри, посланици, судије, јавни тужиоци, адвокати, директори јавних предузећа, чланови академија наука и уметности, војна лица и запослени у високообразовним институцијама.
Новом закону подлежу и бизнисмени који су капитал стекли у процесу транзиције.
И док власт сматра да овај закон води идеолошком помирењу и рашчишћивању дилема о томе ко је како напредовао у каријери и на који начин се обогатио, опозиција сматра да се ради о обрачуну с политичким неистомишљеницима.