ВЛАДА БОЛИВИЈЕ: Крај Мајанског календара биће крај капитализма
ПРОШЛЕ ГОДИНЕ БОЛИВИЈА ПОСТАЛА ДРУГА ЗЕМЉА ЛАТИНСКЕ АМЕРИКЕ
БЕЗ И ЈЕДНОГ РЕСТОРАНА McDONALD'S
Давид Чоквехуанца
- Надолазећи „крај“ Мајанског календара створио је велику хистерију широм света. Многи сматрају да ће управо 21. 12. 2012 бити „крај света“. Међутим, боливијски министар спољних послова Давид Чоквехуанца тврди супротно - да то „неће бити крај планете него крај капитализма“
- Планете ће се постројити први пут у 26.000 година и то ће означити крај капитализма и почетак нове ере комунитаризма, рекао је Чоквехуанца за венецуелански лист El Periodiquito
БОЛИВИЈСКА влада је искористила скори крај познатог Мајанског календара да најави да ће 21. децембар ове године бити „симболични крај капитализма“.
А још је - да би адекватно прославила тај симболични датум - најавила да ће обележити тај дан и оценила да ће 21. децембар 2012. бити ће крај ере егоизма и подела. Нагласила је да ће 21. децембар бити и „крај Кока-Коле“.
Није јасно да ли је ово знак да следи избацивање компаније Кока Коле из земље.
Кока Кола је дуги низ година у целом свету синоним америчког капитализма и експанзионизма.
Надолазећи „крај“ Мајанског календара створио је велику хистерију широм света. Многи сматрају да ће управо 21.12.2012 бити „крај света“. А боливијски министар спољних послова, Давид Чоквехуанца (на слици, десно, заједно с председником Ево Моралесом) тврди супротно - да то „неће бити крај планете него крај капитализма“.
„Планете ће се постројити први пут у 26,000 година и то ће означити крај капитализма и почетак нове ере комунитаризма“, рекао је Чоквехуанца за венецуелански лист El Periodiquito и баш као и председник Венецуеле Уго Чавез, посаветовао сународицима да се пребаце са Кока-Коле на локална пића.
У исто је време председник Боливије, Ево Моралес, најавио да ће легализовати конзумирање листова коке, што је позната традиција у Боливији. Пошто се кока користи и у производњи дроге кокаин, УН су њену употребу забраниле 1961. године. Моралес је, међутим, истакао да се ради о вишевековној традицији међу припадницима аутохтоног народа Боливије.
Прошле године Боливија је постала друга земља Латинске Америке у којој нема ни једног ресторана брзе хране америчке корпорације McDonald's.
Компанија се сама повукла јер никако није успевала остварити профит у тој земљи. Многи су истраживали тај феномен, чак је снимљен и документарни филм „Зашто је McDonald's пропао у Боливији“ - а компанија је закључила да проблем није био у њиховој храни, већ у „културално освештеном бојкоту“.