Нобелова награда за мир припала премијеру Етиопије Абију Ахмеду Алију
ЗА РЕАЛНИ МИР СА ЕРИТРЕЈОМ, МИРЕЊЕ РЕЖИМА И ОПОЗИЦИЈЕ У СУДАНУ И ЕРИТРЕЈЕ И ЏИБУТИЈА
* У образложењу указано и да је дао амнестију хиљадама политичких затвореника, прекинуо медијску цензуру, легализовао забрањене опозиционе групе, отпустио корумпиране војне и цивилне лидере и значајно унапредио положај жена у политичком и јавном животу
_____________________________________________________________________
ПРЕМИЈЕР Етиопије Абиј Ахмед Али стоти је добитник Нобелове награде за мир која му је данас додељена због залагања за постизање мира са Еритрејом.
У првој реакцији на награду из Ахмедовог кабинета наводи се да је Етиопија "поносна као држава" због награде њеном председнику владе.
"Ова победа и признање је колективна победа за све Етиопљане и позив за јачање наше одлучности у томе да учинимо Етиопију - новим хоризонтом наде - просперитетном државом за све", наводи се у саопштењу кабинета.
Нобелов комитет истакао је у образложењу да награда представља и признање свим актерима који су радили на постизању мира и помирења у Етиопији и у регионима источне и североисточне Африке.
Примећује се да је Ахмед чим је постао премијер у априлу 2018. године изразио жељу за наставком мировних преговора са Еритрејом.
У сарадњи са Исајом Афверкијем, председником Еритреје, Ахмед је брзо израдио принципе мировног споразума за окончање пат-ситуације између две земље која "није ни рат ни мир", наводи се у образложењу.
Ти принципи су изнесени у декларацијама које су Ахмед и Афверки потписали у Асмари и Џеди у јулу и септембру прошле године.
"Мир не настаје од акција само једне стране. Када је премијер Абиј пружио руку, председник Афверки ју је ухватио и помогао да мировни процес између две земље буде формализован", наводи Нобелов комитет и додаје да се нада да ће мировни споразум донети позитивне промене свим становницима Етиопије и Еритреје.
Премијер Етиопије, како се указује, покренуо је важне реформе, дао амнестију хиљадама политичких затвореника, прекинуо медијску цензуру, легализовао забрањене опозиционе групе, отпустио корумпиране војне и цивилне лидере и значајно унапредио положај жена у политичком и јавном животу.
Учествовао је и у другим мировним процесима у Африци. Дао је допринос нормализацији односа између Еритреје и Џибутија и посредовао у решавању спора између Кеније и Сомалије, а одиграо је и кључну улогу у постизању споразума између војног режима и опозиције у Судану, додаје се у образложењу.
Етиопија и Еритреја су обновиле односе у јулу 2018 године, послије вишегодишњих сукоба.
Награда вредна 900.000 долара биће уручена 10. децембра у Ослу.