Спрема се коначни обрачун сиријске војске и побуњеника у Алепу

НАВОДНО СУ РЕГУЛАРНЕ ТРУПЕ СТИГЛЕ СА 100 ТЕНКОВА

И ДРУГИХ ОКЛОПНИХ ВОЗИЛА

Делови Алепа (означени зеленим) под контролом побуњеника

        БРОЈНИ извори наводе да сиријска војска гомила трупе испред највећег града у земљи, Алепа.

        Посматрачи из ове околности извкаче закључак да би ускоро могао почети одлучујући обрачун војске са побуњеницима, односно - битка за тај изузетно важан град на северу земље.

        Побуњеници су се „укопали“ у неколико градских четврти, на југу и истоку града. Битке око економског центра Сирије трају већ 6 дана, али још се није десио очекивани улазак војске у град.

        И државни и опозициони извори говоре да се спрема „одлучујућа битка“.

        Поједини извори, као што је ABC News, говоре да је у град побуњеницима стигло појачање од 1.500 до 2.000 бораца. Сматра се, иначе, да их је у граду већ око 2.000.

        С обзиром да Алеп има 2.132.100 становника, ово су изузетно мале бројке које потврђују да побуњеници немају праву подршку становништва.

        Поједини извори говоре да је сиријска армија пред Апел стигла са више од 100 тенкова и других оклопних возила. Међутим, засад нема конкретних доказа у прилог оваквих навода.

        Гардијан тврди да ће војска напасти побуњеничке положаје сутра или у суботу.

Алеп, био на крају Пута свиле

        Алеп је, иначе, један од најстаријих градова на свету. Сматра се да је континуирано насељен још шест хиљада година пре Нове ере.

        Алеп је историјски био последња станица на тзв. „Путу свиле“ који је спајао Месопотамију с централном Азијом.

        Са отварањем Суецког канала 1869. његова економска улога почиње да слаби.

        За време Османског царства био је трећи најважнији град у царству, одмах иза Константинопоља и Каира.

        У време окупација од стране Француске 1920. проглашена је била „Алепо држава“ по налогу Француза. Француски план је био разбијање Сирије на више мањих засебних државица како би лакше њоме контролирали.

        Након проглашења независне Сирије, Алеп и даље остаје важан економски центра, али политичку улогу преузима Дамаск.

        Године 2006, међународна организација Исламска Организација за образовање,  науку и културу (ИСЕСЦО), са седиштем у Рабату, Мароко, прогласила је Алеппо за „Главни град Исламске културе“.

        С преко 2 милиона становника, Алеппо је највећи сиријски град. Око 80 одсто популације су муслимани сунити, 12 одсто чине хришћани.

        Знатан број хришћана у Алепу говори јеррменским језиком, већином долазе из турског града Урфа. Укупно се у граду налази 45 хришћанских цркава, католичких и православних.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари