У Русији преминула Милошевићева супруга Мира Марковић
УМРЛА У БОЛНИЦИ У СОЧИЈУ – ПРЕТХОДНО ИМАЛА ЧЕТИРИ ОПЕРАЦИЈЕ
* Рођена је 10. јула 1942-ге у селу Брежане код Пожаревца. Њена мајка вера Милетић била је партизанка, а 5. октобра 1943-ће су је у Београду ухапсили агенти специјалне полиције. Скривала се у склоништу испод пода када су дошли агенти. Нису је пронашли ни након два претреса, али су оставили четири агента у стану, што Вера није знала па је подигла поклопац склоништа и тако су је ухватили. Након што је ухапшена, Вера Милетић је подвргнута страшном мучењу, а затим је стрељана
* Њене књиге „Одговор“ и „Ноћ и дан“ преведене су на руски, бугарски, енглески, немачки, грчки, кинески, русински, словачки, мађарски, румунски, чешки, албански, турски, словеначки, македонски, јапански и тамилски језик
* Била је један од оснивача и прва председница странке Југословенска левица
________________________________________________________________________
СУПРУГА некадашњег председника Србије и СРЈ Слободана Милошевића, Мира Марковић преминула је данас.
Била је у тешком здравственом стању и према информацијама из медија, била је у болници у Сочију.
Међутим, о смрти удовице Слободана Милошевића још увек нема званичне потврде.
Мира је имала четири операције, а након последње су јој угрожене виталне функције и лекари нису желели да дају прогнозе у вези са опоравком.
"Мира је имала четири операције, а након последње је дошло до одређених компликација и пада имуног система. Лекари су због тога забринути и када се узму у обзир њене године, нису желели да дају прогнозе по питању опоравка", навео је извор из Сочија.
Апелациони суд у Београду недавно је укинуо пресуду којом је Мира Марковић осуђена на годину дана затвора због злоупотребе службеног положаја при додели државних станова и наложено да се суђење понови и да се у новом поступку отклоне повреде на које је указао.
Пресуда којом је осуђена на годину дана затвора донета је у јуну 2018. године, 15 година након покретања поступка и суђено јој је у одсуству, с обзиром на то да живи у Москви.
Србија је 2005. године расписала потерницу за Миром Марковић која је још на снази, што значи да би она чим би крочила на тло Србије била ухапшена.
Марковић је у Русији уживала статус политичке избеглице и због тога тамо није могла бити ухапшена по потерници српског Интерпола.
Рођена је 10. јула 1942-ге у селу Брежане код Пожаревца.
Њена мајка вера Милетић била је партизанка, а 5. октобра 1943-ће су је у Београду ухапсили агенти специјалне полиције.
Скривала се у склоништу испод пода када су дошли агенти. Нису је пронашли ни након два претреса, али су оставили четири агента у стану, што Вера није знала па је подигла поклопац склоништа и тако су је ухватили. Након што је ухапшена, Вера Милетић је подвргнута страшном мучењу, а затим је стрељана.
Када је Вера ухапшена, Мирин отац – Мома Марковић – био је политички комесар Главног штаба НОВ и ПО Србије.
О девојчици су се бринули деда и баба, Верини родитељи.
Деда и баба су и након рата наставили да се брину о унуци, јер је отац након победе комуниста и освајања власти био заокупљен партијским и државним пословима. Мирјана је оца виђала понајвише преко летњих школских празника.
Основну школу завршила је у пожаревцу.
Са Слободаном се упознала у комунистичкој омладинској организацији.
За њега се касније и удала и добила двоје деце — Марију и Марка.
Мира је у једном интервјуу она је објаснила зашто носи цвет у коси. На једној давно снимљеној фотографији њена је мајка имала такав цвет у коси, па је она одлучила, у спомен на мајку, да и сама носи такав цвет у коси, како би са њом на неки начин одржавала контакт.
Мира Марковић је била професор социологије на Природно-математичком факултету БУ.
Социологију је такође предавала као редовни професор на Америчко-француском факултету за менаџмент у Београду као и на Факултету за међународни менаџмент у Београду.
Била је редовни члан Руске академије друштвених наука] и гостујући професорМосковског државног универзитета „Ломоносаов“.
Објавила је око стотину радова из подручја теоријске социологије. Ауторка је и два уџбеника социолошке тематике. Дела су јој превођена на руски, кинески и енглески језик. Бавила се и публицистичком радом. Њене књиге „Одговор“ и „Ноћ и дан“ преведене су на руски, бугарски, енглески, немачки, грчки, кинески, русински, словачки, мађарски, румунски, чешки, албански, турски, словеначки, македонски, јапански и тамилски језик.
Била је један од оснивача и прва председница странке Југословенска левица.