Американци у шоку: дресови и униформе њихових олимпијаца Made in China
АТЛЕТИЧАРИ - ПОНОС НАЦИЈЕ - ОДБИЈАЈУ ДА НАСТУПАЈУ У „КИНЕСКИМ ДРЕСОВИМА“
- Мислим да треба одузети све дресове и бацити на гомилу, а затим спалити и све поново урадити. Нека наступају само у мајцама, али да су бар урађене у САД - категорично је изјавио сенатор демократа из државе Невада Хари Рејд
АМЕРИЧКИ патриотизам устао против америчке глобализације.
Сједињене Државе горе од револта: испоставило се да су дресови и олимпијске униформе њиховог националног тима сашивени тамо где се шије и сва обична одећа - у Кини.
Међутим, ако Американци са Made in China на својим мајицама још и могу да се помире, њихови атлетичари - који су понос нације - на то не пристају! Саопштили су да ће се такмичити у Лондону „једино у правом америчком дресу“.
Амерички олимпијски дресови су са помпом рекламирани на телевизији NBC. Све је било по правилима за најбоље рекламне спотове: застава са великим словима и скраћеницом USA, пет разнобојних олимпијских кругова. Међутим, нашли су се и они који су приметили натпис - Made in China.
„Носим мајцу Levi's. И она је сашивена у Кини као, уосталом, и све остало. Зато је лицемерно захтевати да се и званични дрес не шије у Кини“ - кажу обични Американци.
Док тамнопута Американка каже: „То је патетично. Зар би наши спортисти имали већу мотивацију да су им дресови сашивени у САД?“.
Усред хистерије је објављено: да прослављени пливач Мајкл Фелпс и кинески кошаркаш Чен Жианхуа имају истог кројача из Кине. Тај дрес ће обући и прва дама САД Мишел Обама која ће бити на челу колоне америчких спортиста на церемонији отварања.
„Мислим да треба одузети све дресове и бацити на гомилу, а затим спалити и све поново урадити. Нека наступају само у мајцама, али да су бар урађене у САД“ - категорично је изјавио сенатор демократа из државе Невада Хари Рејд.
Репрезентација је одвојена од државе, а екипе финансирају спонзори. А два пута је јефтиније да се дресови шију у Кини - одговорили су политичарима из Олимпијског комитета САД.
До Олимпијаде је остало две недеље и тешко да ће се успети сашити нова спортска опрема и дресови, а треба више од хиљаду комплета спортског рубља, не говорећи о симболици за навијаче. То ваљда схватају у Сенату.
„Поносимо се својим спортистима, они су предивни и изузетни. Њихова одећа треба да буде шивена у САД“ - изјавила је члан Конгреса САД Ненси Пелоси.
Компанија произвођач и икона америчке моде Ralf Lauren никакве званичне изјаве није дала. Истина, њени представници су се изненадили откуда таква „бука“.
Само су рекли да су претпрошли и прошли пут САД за своју репрезентацију шиле дресове у Кини. Али, тада нико на то није обратио пажњу.