ДАЧИЋ: Немојмо да се поводом корупције правимо луди!
КОНФЕРЕНЦИЈА У БЕОГРАДУ
О БОРБИ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ
Дежер и Дачић
-
И немојмо да затварамо очи и да се правимо луди, као да не знамо где се налази корупција. Зна се колики су новац за прошле изборе пријавиле политичке странке, а колико су биле присутне у кампањи. Корупција у јавним предузећима ће се искоренити само спречавањем могућности да неко у тим компанијама оствари профит од послова који се склапају – упозорио Ивица Дачић
-
Представник ЕУ у Србији Венсан Дежер: Претходна стратегија Србије за борбу против корупције није дала резултате и зато је потребно да се направи нова и усаврши правни оквир
БЕОГРАД, (ФоНет) - Министар унутрашњих послова Србије Ивица Дачић рекао је да се понекад, у борби против корупције, проналажењем тема које нису суштинске, заобилази суштина и центар корупције и оценио да двојне функције нису извор корупције.
Дачић је, на отварању конференције о борби против корупције у Србији, рекао да, имајући у виду да се код нас све поједностављује, испада да ће се решити сви проблеми уколико неко не буде на двојним функцијама, што није тачно, "јер то ни до сада није био извор корупције".
"И немојмо сада овде да затварамо очи и да се правимо луди, као да не знамо где се налази корупција", упозорио је он.
Као пример Дачић је, не именујући их, навео политичке странке које су учествовале на прошлим изборима и додао "колики су новац пријавиле, а колико су биле присутне у кампањи".
"Па како то? Узмите колико кошта један скуп на Тргу Републике (у Београду). Да ли је неко испитивао одакле новац за организацију тог скупа. Бавили смо се тиме више пута и тачно се зна колико шта кошта и на који начин се прикупља новац", рекао је он.
Он је оценио да се корупција неће смањити ни укидањем управних одбора у јавним предузећима, већ само спречавањем могућности да да неко у тим компанијама оствари профит од послова који се склапају.
"Најмање о томе одлучује управни одбор. Немојмо да смо овде наивни... То је сакривање суштине. А да кад укинемо управни одбор нећемо имати корупцију, то је апсолутно нетачно", указао је Дачић.
Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер предстсвио је податке Еуробарометра за ову годину, који су показали да четири од пет грађана држава чланица сматра да је корупција највећи проблем.
Он је навео да ЕУ због корупције губи 120 милијарди евра, што је један одсто бруто домаћег производа ЕУ.
Дежер је, говорећи о стању у Србији, оценио да претходна стратегија за борбу против корупције није дала резултате и да је зато потребно да се направи нова, и унапреди и усаврши правни оквир.
Како је нагласио, ЕУ ће помно и пажљиво анализирати све што је Србија учинила у борби против корупције у претходном периоду, као и следеће кораке које ће учинити и резултате које ће постићи.