Америка скреће улево: на немалом броју факултета Маркс се предаје као `озбиљан мислилац`
МАЛО ЈЕ ВЕРОВАТНО ДА ЋЕ 2020. И 2024. ПОБЕДИТИ НЕКО КО ЈЕ ЛЕВЉЕ ОД ОБАМЕ, АЛИ...
* Недавна анкета агенције Gallup показала да 57 одсто демократа има позитиван однос према социјализму. А да је међу републиканцима тај проценат – 16 одсто...
* Међу социјалитима се њима издваја 28-годишња Александрија Окасио-Кортес која је јуну на прајмериз Домократске партије победила њеног ветерана Џоа Кроулија и вероватно ће у Конгрес САД
* Александрију је јавно подржао познати режисер документарних филмова Мајкл Мур. Исто је учинила и глумица из серије „Секс и град“ Синтија Никсон. Она је кандидат за гуверенра државе Њујорк, а себе назива демократском социјалисткињом* У издању Vox појавио се чланак Меган Деј који се може сматрати манифестом демократског социјализма. У њему су „демократе новог курса“ назване само политичким сапутницима, а за прави циљ је проглашено – „свргавање капиталистичког поретка“
* Из месеца у месец се повећава тираж (а и посећеност сајта) социјалистичког листа „Јакобинац“ (Jacobin), у којем и пишу Александрија и Ден. Интервју њиховом листу дао је и лидер британских лабуриста Џереми Корбин
* Демократски социјалисти наглашавају да не желе да у САД реализују „совјетски пројекат“, али „Јакобинац“ често цитира и Маркса и Розу Луксембург, чак и Мао Цедуна
________________________________________________________________________________
Пише: Дмитриј ДРОБЊИЦКИЈ
УЗДИЗАЊЕ такозваних демократских социјалиста и ширење социјалистичких расположења у Сједињеним Државама су последњних дана тема о којој се много разговара, поготово међу присталицама Демократске партије.
Недавно је анкета агенције Gallup показала да 57 одсто демократа има позитиван однос према социјализму. А да је међу републиканцима тај проценат – 16 одсто...
Популаризацији бренда социјализма умногоме је својом председничком кампањом допринео Берни Сандерс, који је био изборни проблем за Хилари Клинтон све док партијски босови нису почели да против њега раде непоштено.
Данас Берни има много присталица, а неки су радикалније оријентисани и од самог Сандерса.
Међу њима се издваја 28-годишња Александрија Окасио-Кортес која је јуну на прајмериз Домократске партије победила њеног ветерана Џоа Кроулија и вероватно ће у Конгрес САД.
Александрија Окасио-Кортес
Сада Александрија заједно са Сандерсом путује по САД: подржава леве кандидате-демократе а Конгрес, даје интервјуе и наступа на митинзима. Медији је прате у стопу.
Није изненађујуће што је неко са левим погледима победио у држави Њујорк. На прајмериз је одлучивало неколико хиљада гласова, али о много чему говори медијска подршка коју Александрија има.
Социјализам је, све у свему, у САД постао легитимна тема – тема за широку јавну дискусију.
Неки либерални политичари и експерти већ су пожурили да објаве да идеје са којима мис Александрија наступа нису ништа друга до савремена интепретација Рузвелтовог „новог курса“.
Међутим, и она сама и њена партија – Демократски социјалисти Америке (DSA)– већ објавили да их не задовољавају класичне либерално-прогресистичке идеје иставови.
У издању Vox појавио се чланак Меган Деј који се може сматрати манифестом демократског социјализма. У њему су „демократе новог курса“ назване само политичким сапутницима, а за прави циљ је проглашено – „свргавање капиталистичког поретка“.
Све са чиме Александрија наступа названо је добрим и међуетапним „на путу ка градњи новог друштва“, а она се залаже за бесплатно здравство за све, бесплатно висок образовање и право на рад и „стамбени простор“.
Разуме се, она понавља и стандардне захтеве Демократске партије – борба против глобалних климатских промена, заштита права жена и сексуалних мањина...
DSA је прилично малобројна организација. Има само 14.000 чланова...
Александрију је јавно подржао познати режисер документарних филмова Мајкл Мур.
Исто је учинила и глумица из серије „Секс и град“ Синтија Никсон. Она је кандидат за гуверенра државе Њујорк,а себе назива демократском социјалисткињом.
Берни Сандерс у време изборне кампање
Амерички универзитетски кампуси одавно су лево оријентисани, али су се током две последње године додатно радикалитовали. Сада на многим факултетима у САД већ предају Маркса који се не представља као „творац туђе идеологије“, него као сасвим респектабилан мислилац.
Из месеца у месец се повећава тираж (а и посећеност сајта) социјалистичког листа „Јакобинац“ (Jacobin), у којем и пишу Александрија и Ден.
Интервју њиховом листу дао је и лидер британских лабуриста Џереми Корбин.
Демократски социјалисти наглашавају да не желе да у САД реализују „совјетски пројекат“, али „Јакобинац“ често цитира и Маркса и Розу Луксембург, чак и Мао Цедуна.
Редакција признаје да је на позицијама „аналитичког марксизма“ који њени чланови називају и „марксизмом ослобођеним глупости“.
незахвално је прогнозирати колико ће се после новембарских међуизбора у Представничком дому појавити конгресмена-социјалиста. Независно од тога, оно што је за Америку ултралево – у Демократској партији полако постаје мејнстрим.
Међу њима се се већ осуђују и Оци Оснивачи Сједињених Држава, а на имигранте се гледа као на средство да се „отме власт од белаца који су се заглибили у капитализму“.
Какву спољну политику нуде амерички социјалисти?
Александрија отворено тражи смањивање војног буџета и преусмеравање ослобођених средстава у социјалне програме. Притом говори:
„Ми себе сматрамо ослободиоцима, али нас свет све више доживљава као агресоре и освајаче“.
Међутим, не треба их пребрзо проглашавати за пацифисте. Истина је, критикују америчко ратовање у Ираку и Либији, али чим се дође до Русије – нису спремни да понове ни све што је говорио барак Обама.
Сандерс је осудио Трампов сусрет у Хелсинкију са Владимиром Путином којег је назвао „ауторитарним лидером“, а Русију „најагресивнијом силом“. Затражио је и пооштравање санкција против Москве.
Само Ноам Чомски говори да Вашингтон нема право да говори о руском мешању у америчке изборе су су саме САД“шампион по мешању у политику других држава“.
Чомски, усоталом, и распад СССР сматра малом победом социјализма јер је његово тоталитарно уређење било најгора антиреклама левих идеја.
Сви амерички социјалисти су убеђени интернационалисти који немају ниакав респект према националним интересима САД.
Сматрају да социјализам мора победити у целом свету. Ако је икако могуће – на демократски начин.
А ако то не буде могуће ? О томе програм америчких социјалиста ништа не говори.
Али, с обзиром да је Сандерс после Хелсинкија санкције назвао допустивим инструментом међународне политике, то би могло дфа значи да би могле да буду коришћене и за присиљавање уемаља да граде социјализам.
Мало је вероватно да на америчким председничким изборима који ће се одржати 2020-те и 2024-те победити кандидат који би био левље од Барака Обаме.
Само, наставиће се померање Демократске партије и америчких системских либерала ка социјализму.