МЕДВЕДЕВ: Не плашим никога употребом нуклеарног оружја...
РУСКИ ПРЕМИЈЕР НА МЕЂУНАРОДНОМ ФОРУМУ У САНКТ ПЕТЕРБУРГУ
УСТАО У ОДБРАНУ УН И ДРЖАВНОГ СУВЕРЕНИТЕТА
- Доктрина државног суверенитета не сме да се подрива, чак и ако је то корисно за остваривање неких текућих политичких циљева. То је напросто опасно за светски поредак. А примера ударања на доктрину суверенитета последњих година било је премного
- Сведоци смо до чега су довеле војне операције против држава мимо одлука УН, на бази тврдњи да је овај или онај политички режим изгубио легитимитет, при чему су такве оцене долазиле из других држава, а не од народа дотичних земаља
- То не доприноси побољшању прилика у свету. Што је још горе, све те брзоплете војне операције у разним државама завршавају се само једним - доласком радикалних група на власт
- Не желим свим овим да кажем да ће таква дејства, која подривају државни суверенитет, у неком моменту завршити неким правим рагионалним ратом, нити желим икога да плашим употребом нуклеарног оружја. Па ипак, ово морају имати на уму сви док анализирамо проблем државног суверенитета
РУСКИ премијер Дмитриј Медведев учествовао је у раду Петербуршког међународног правног форума „Правна политика в XXI веку: нови изазови права у глобалном свету“.
Фактu доносе најбитније акценте из тог излагања:
„Посебно су опасна једнострана дејства која су у супротности са Повељом Уједињених нација које су главно место где међународна заједница решава своје проблеме.
Немамо друго место, чак и ако се оно некоме и не свиђа. Једноставно немамо! Свесни смо да управо Повеља УН позива све да поштују владавину права и суверенитет држава.
Доктрина државног суверенитета не сме да се подрива, чак и ако је то корисно за остваривање неких текућих политичких циљева. То је напросто опасно за светски поредак. А примера ударања на доктрину суверенитета последњих година било је премного.
Сведоци смо до чега су довеле војне операције против држава мимо одлука Организације Уједињених Нација, ба бази тврдњи да је овај или онај политички режим изгубио легитимитет, при чему су такве оцене долазиле из других држава, а не од народа дотичних земаља. А то су пратиле и различите колективне санкције, увођене уз заобилажење међународних институција.
То не доприноси побољшању прилика у свету. Што је још горе, све те брзоплете војне операције у разним државама завршавају се само једним - доласком радикалних група на власт.
Не желим свим овим да кажем да ће таква дејства, која подривају државни суверенитет, у неком моменту завршити неким правим рагионалним ратом, нити желим икога да плашим употребом нуклеарног оружја. Па ипа, ово морају имати на уму сви док анализирамо проблем државног суверенитета.
Све нације имају једнаку одговорност и обавезе за заједничку безбедност. Зато приликом доношења међународних одлука треба да се уважавају мишљења свих страна, као и историјске, национално-културне и религијске карактеристике земаља.
Покушаји наметања мишљења другима, наравно, нису засновани на принципима међународног партнерства и узајамног поштовања и не омогућују изградњу стабилног светског поретка у дугорочној перспективи.
Наша земља је последњих година иступила са низом иницијатива које су усмерене на усавршавање правних механизама у најразличитијим областима. Управо задатак јачања правног темеља у међудржавним односима налази се у основи иницијативе за потписивања споразума о европској безбедности.
Ускоро ће се у Кемп Дејвиду, на самиту Г-8, разматрати многа актуелна питања о којима сам говорио, укључујући и енергетску и безбедност у снабдевању животним намирницама. Разговараћемо о актуелним међународним питањима, посебно оним везаним за Сирију, решавање проблема на Блиском Истоку, питањима нуклеарне безбедности и о многим другим.
Желим да истакнем да сам апсолутно уверен да је право народа не избор свог пута развоја иста вредност као и они идеали којима смо привржени: идеали слободе и равноправности, идеали којима тежимо“.