NАТО само што је спасио Македонију од Русије, на реду је - Србија

НЕЋЕ БИТИ ИЗНЕНАЂЕЊЕ АКО УСЛЕДЕ ВЕСТИ О ОСУЈЕЋЕНИМ ДРЖАВНИМ УДАРИМА У СКОПЉУ И(ЛИ) САРАЈЕВУ

  • Македонска министарка одбране Радмила Шекеринска рекла је америчкој агенцији Bloomberg: Позната су нам нека цурења података, до којих је дошло пре формирања нове владе, о покушајима Русије да оствари утицај на кључне сфере у области политике и безбедности. Због тога смо веома узнемирени. Сматрамо да ће чланство Македоније у NАТО учинити крај тим покушајима
  • Званични представник МИД-а Марија  Захарова је изјавила да у Москви очекују разјашњење македонске стране у погледу аутентичности изјава које су приписане Шекеринској”. Међутим, интервју Шекеринске је постављен на званични сајт министарства одбране Македоније. А из њега следи да се македонске власти потписују под тим текстом
  • Увлачење Македоније, БиХ и Косова у NАТО је, што би се рекло, само ствар технике. А у финалу те многогодишње балканске трагедије са мноштвом сцена и чинова, десиће се најважнији чин: ступање Србије у NАТО. А са њим – и неповратно минирање чак и хипотетичке могућности руског утицаја на Балкану, којег се толико плаше у Вашингтону и Бриселу
  • Али, то ће бити могуће уз само један услов – да буде раскинуто религиозно заједништво Србије и Русије. Оно је главни фактор који повезује два православна народа и зато је огромна већина Срба против уласка њихове земље у NАТО (81,3 % становништва) и за савез са Русијом (64,9 %)

Пише: Игор ПШЕЊИЧНИКОВ, експерт РИСИ за РИА Новости

          КАКО је саопштила америчка агенција Bloomberg, министар одбране у македонској влади, Радмила Шекеринска, изјавила је да нове македонске власти чине напоре за улазак Мекедоније у NАТО да би тиме земљу заштитиле од руског „мешања” у њене унутрашње ствари.

          „Позната су нам нека «цурења» података, до којих је дошло пре формирања нове владе, о покушајима Русије да оствари утицај на кључне сфере у области политике и безбедности. Због тога смо веома узнемирени. Сматрамо да ће чланство Македоније у NАТО учинити крај тим покушајима ”, — цитира Bloomberg речи министра одбране.

          Руски МИД је наравно, демантовао њене оптужбе против Русије, подвлачећи да се оне „ослањају само на празне речи русофоба, као и на информативни спам са њихове стране”.

          Званични представник МИД-а Марија  Захарова је изјавила да у Москви очекују „разјашњење македонске стране у погледу аутентичности изјава које су приписане Шекеринској”.

          Међутим, интервју Шекеринске је постављен на званични сајт министарства одбране Македоније. А из њега следи да се македонске власти потписују под тим текстом.

          Оно што би требало истаћи је да изјава Шекеринске о „руском мешању” личи као јаје јајету на изјаве званичне Подгорице уочи ступања Црне Горе у NАТО.

          Тамо су, ради веће убедљивости, уочи парламентарних избора у јесен прошле године, чак инсценирали покушај државног удара и атентата на црногорског лидера Мила Ђукановића, а кривицу за то су пребацили на Русију. Као, Москва је на тај начин покушала да спречи улазак Црне Горе у NАТО. Притом се црногорски специјални тужилац у случају «државног удара» Миливоје Катнић захвалио “британској и америчкој обавештајној служби за помоћ у истрази”.

          Од бивших југословенских република, у NАТО су већ ушле Словенија, Хрватска и Црна Гора. Али, има још неколико земаља на западу Балканског полуострва које су остале “незагрнути кукурузи“. То су Македонија, Босна и Херцеговина, као и непризната од стране Србије и Русије, али призната од стране Запада “Република Косово”.

          Дани слободе тих земаља су такође избројани.

          Да нико у региону око тога не би имао недоумице, за јасно «разумевање актуелног тренутка» се побринуо потпредседник САД Мајк Пенс.

          Он је 2. августа на састанку са премијерима земаља западног Балкана у Црној Гори рекао да је „будућност западног Балкана — на Западу”. А зашто? Па зато што, објаснио је Пенс, „Русија наставља са покушајима прекрајања међународних граница насилним путем и покушава да дестабилизује регион западног Балкана”.

          Укратко – циљеви су формулисани, непријатељ је одређен, тезе су утврђене, команда је дата. И ево, министар одбране Македоније и говори како је наређено.

          Уосталом, увлачење Македоније, БиХ и Косова у NАТО је, што би се рекло, само ствар технике. А у финалу те многогодишње балканске трагедије са мноштвом сцена и чинова, десиће се најважнији чин: ступање Србије у NАТО. А са њим – и неповратно минирање чак и хипотетичке могућности руског утицаја на Балкану, којег се толико плаше у Вашингтону и Бриселу. 

          То ће бити могуће уз само један услов – ако буде раскинуто религиозно заједништво Србије и Русије, које већина политиколога и аналитичара или не узима у обзир, или свестно прећуткује. Међутим, то је главни фактор који повезује два православна народа и који одређује реалност да је до данас – како показују стална истраживања јавног мњења – огромна већина Срба против уласка њихове земље у NАТО (81,3 % становништва) и за савез са Русијом (64,9 %).

          Управо се мењањем тих цифара на супротну страну, пуном паром, али засад неефективно, баве водећи српски медији, купљени од стране западног капитала. А већ да не говоримо о медијима Црне Горе, БиХ (њеног хрватско-муслиманског дела), Македоније и Косова.

          Нећу се изненадити, ако једном будемо чули да су „Руси покушали  да изврше државни удар у Македонији (или Босни и Херцеговини)” или да су „покушали атентат” на тамо неког политичара „да би спречили улазак земље у NАТО”.

          Узгред. Политичари у Македонији и у другим «незагрнутим» државама региона би требало да се брину због могућности да им амерички покровитељи намене улогу ритуалних жртава, са циљем да после кривицу пребаце на Русију и тако увуку те земље у Северноатлантску алијансу.

          По црногорском сценарију.

          Што би се рекло, „nothing personal, just business”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари