Шарлотсвил је побуна оних који се противе брисању историје Југа
ОЧЕКИВАНО: НАШЛИ СЕ И ОНИ КОЈИ ТВРДЕ ДА ИЗА НЕМИРА У ШАРЛОТСВИЛУ СТОЈИ - РУСИЈА
- Градске власти Лексингтона, у Кентакију, већ су одлучиле да због „трагедије у Шарлотсвилу“ убрзају уклањање споменика порженима у рату америчког Југа и Севера. Али, то је темпирана бомба
- Уклањању споменика генералу Роберту Лију и председнику Конфедерације јужних држава, Џеферсону Дејвису, не противе се само ултрадесничари, већ и обични људи који устају против брисања историјског наслеђа јужних држава. На тај начин бране важан део свог регионалног идентитета и културног кода
- Фронт није само у Шарлотсвилу. У Ричмонду, главном граду Вирџиније, већ је дошло до формирања специјалне комисије од 500 људи која се бави споменицима „херојима Конфедерације“. Како се и могло очекивати, поделила се у два табора. Једни траже да се уклони све што слави „робовласнички Југ“, други желе да буду уклоњни сви споменици „паганима са Севера који су убијали и силовали“
АМЕРИЧКИ Федерални истражни биро (FBI) и савезни тужиоци покренули су истрагу о могућем кршењу људских права током нереда у суботи у Шарлотсвилу, америчкој савезној држави Вирџинија, чији је укупни трагични биланс троје погинулих и 35 повређених.
Током сукоба који су избили на скупу белих расиста, на групу окупљених налетео је аутомобил, погинула је једна жена, а повређено 19 особа. Полицијски хеликоптер који је пратио протесте и сукобе у Шарлотсвилу срушио се у шумској области, и том приликом погинуле су две особе
Неколико америчких сенатора-републиканаца назвало је сукобе у Шарлотсвилу „актом унутрашњег тероризма“.
Бивши председнички кандидат Тед Круз објавио је преко Фејсбука:
„Видео сам како аутомобил намерно улеће у гомилу учесника протеста. Позивам Министарство правде да одмах отвори истрагу. То је чудовишни акт унутрашњег тероризма“.
На мајици овог мушкарца пише: Обама ме називао заосталим, Хилари ме звала смећем, терористи ме називају неверником, Трамп ме назива Американцем!
Возач тог аутомобила већ је ухапшен, а сенатор Марко Рубио за тај „терористички акт“ оптужио је поборнике „супериорности беле расе“.
Све је почело од протеста пртивника уклањања споменика команднту армије Конфедерације генералу Роберту Едварду Лију.
Било их је између 3 и 5 хиљада, а међу њима је било и неонациста и кјуклуксклановаца.
У Шарлотсвилу са околином уведено је ванредно стање. Страсти се, међутим, нису смириле. А и тешко да ће до тога доћи.
Градске власти Лексингтона, у Кентакију, већ су одлучиле да због „трагедије у Шарлотсвилу“ убрзају уклањање споменика порженима у рату америчког Југа и Севера. Али, то је темпирана бомба.
Уклањању споменика генералу Лију и председнику Конфедерације јужних држава, Џеферсону Дејвису, не противе се само ултрадесничари, већ и обични људи који се противе брисању историјског наслеђа јужних држава. На тај начин бране важан део свог регионалног идентитета и културног кода.
Пре две године је у САД почела борба против заставе Конфедерације, а сада су се н удару нашли споменици који никоме нису сметали деценијама.
Владајућа америчка елита ставила је унак једнакости између конфедералиста из 19. века и данашњих неонациста и одлучила – користећи се и медијском пропагандом – да избрише део националне историје.
Мада скриван од очију чак и америчке јавности, врхунац те борбе поклопио се са два председничка мандата Барака Обаме.
У Њујорку нараста притисак да се дају нова имена улицама Stonewall Jackson Drive и General Lee Avenue.
Споменик у Тампи
У Северној Каролини се `јуриша` на споменик војнику Конфедерације иако се налази у једном унутрашњем дворишту.
Шрлотсвил је побуна против борбе елите са историјом и традицијама Југа.
Клинтонова је у време предизборне кампање за њих рекла: „То су отпаци. На срећу, они нису Америка!“.
Фронт није само у Шарлотсвилу.
У Ричмонду, главном граду Вирџиније, већ је дошло до формирања специјалне комисије од 500 људи која се бави споменицима „херојима Конфедерације“. Како се и могло очекивати, поделила се у два табора. Једни траже да се уклони све што слави „робовласнички Југ“, други желе да буду уклоњни сви споменици „паганима са Севера који су убијали и силовали“.
Модерни „северњаци“ инсистирају да буде уништено „све што подсећа на Конфедерацију“.
Комисија се једва некако сложила да споменици Југу засад остану, али да им се додају „таблице са објашњењима“. За то је била тесна већина, али су многима који су за то гласали убрзо биле избушене гуме на аутомобилима.
У Тампи, великом граду на Флориди, споменик Конфедерацији засад стоји јер његови заштитници имају већину у локалној власти. Међутим, и њима буше гуме.
Како се и могло очекивати, већ су се појавиле манипулације да иза побуне у Шарлотсвилу стоји – Русија.
„Политички консултант“ Моли Мекју, која је била консултант бившег председника Грузије Михаила Сакашвилија, отворено тврди: „То је рука Кремља. То резулатат информационе операције Русије унутар Сједињених Држава“.