Почиње снимање црне рупе у центру Млечног пута антенским „тањиром“ већим од Земље

УКЉУЧЕНИ ТЕЛЕСКОПИ У КАЛИФОРНИЈИ, АРИЗОНИ, ШПАНИЈИ, ЧИЛЕУ И НА ХАВАЈИМА И ЈУЖНОМ ПОЛУ

  • Здружене могућности побројаних телескопа надмашују резолуцију и осетљивост „Хабла“ равно 1.000 пута, па треба да омогући посматрање „хоризонта догађања“ црне рупе
  • Шеф Националног научног фонда САД Франц КОРДОВА: „Ова недеља треба да отвори нову еру у астрономији. Телескоп EHT ће чинити више телескопа у свету, а функционисаће уз ,дириговање’ из опсерваторије ALMA која се налази у Чилеу. Преко овога пројекта ћемо проверити све фундамEHTалне законе физике“

        ВОДЕЋЕ западне свемирске опсерваторије започињу реализацију више него несвакидашњег пројекта који треба да обезбеди прве снимке гигантске црне рупе која се налази у самом средишту наше галаксије.

        Пројекат је већ добио име: Event Horizon Telescope (EHT).

        Прве „фотографије“ највеће црне рупе Млечног пута биће обезбеђене уз помоћ досад невиђеног радиотелескопа-интерферометра. Површина његовог „виртуелног“ тањира - како тврди Национални научни фонд САД - толика је да премашује размере Земље.

        Шеф тог Фонда, Франц Кордова, поводом старта пројекта је изјавио:

        „Ова недеља треба да отвори нову еру у астрономији. Телескоп EHT ће чинити више телескопа у свету, а функционисаће уз „дириговање“ из опсерваторије ALMA која се налази у Чилеу. Преко овога пројекта ћемо проверити све фундаменталне законе физике“.

        Уз помоћ интерферометра Event Horizon Telescope научници почињу да осматрају такозвани „хоризонт догађања“ у црној рупи у центру Млечног пута. То је постало могуће захваљујући укључивању у пројекат капацитета највећих радио-опсерваторија света које се налазе у Шпанији, Калифорнији, Аризону, на Хавајима и на Антарктику.

Опсерваторија ALMA

        Главни циљ пројекта је узимање „под лупу“ поменутог „хоризонта догађања“ црне рупе Sgr A* која је у самом центру Млечног пута ради „свестраног проучавања њених својстава“.

        То ће бити могуће зато што здружене могућности побројаних телескопа надмашују резолуцију и осетљивост „Хабла“ равно 1.000 пута. 

        Научници су се „хоризонту догађања“ у „нашој“ црној рупи сасвим приближили још прошле године - док су се за подухват тек спремали - јер су резолуцију коришћену за посматрања успели да подигну на ниво који је „0 пута премашивао све што се успевало раније. То им је омогућило да током децембра измере снагу магнетних поља око Sgr A*.

        Највећи светски милиметарски радиотелескоп - опсерваторија ALMA - налази се на Андима, на платоу Чахнантор у Чилеу, а управо његово укључивање у пројекат и треба да одигра кључну улогу.

        Како је открио астроном из Масачусетског технолошког института Џеф Крју, да би то било могуће - било је потребно створити специјални сет програма и за ALMA везати суперпрецизни атомски часовник. То треба да „натера“ све антене укључене у пројекат да функционишу у потпуној међусобној синхронизацији.

        Функционисање телескопа укључених у пројекат истовремено ће контролисати две групе научника. А сама мрежа телескопа снимаће - поред „хоризонта догађања“ - и околину црне рупе у нама суседној галаксији М87 јер је у односу на Земљу под таквим углом да је то истовремено могуће. 

        Резултати посматрања неће се знати одмах јер ће се све снимљено преносити на тврде дискове и авионима превозити у САД.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари