Русија у СБ УН оптужила САД да су ракетирале јединог актера који се истински бори против Исламске државе
МОСКВА УПОЗОРИЛА ДА ЗАПАД БЕЖИ ОД ИСТРАГЕ О „ХЕМИЈСКОМ НАПАДУ” ЈЕР СЕ БОЈИ ЊЕНИХ РЕЗУЛТАТА
- Представник Москве у Савету безбедности УН Владимир САФРОНКОВ поручио америчком врху: „Када год сте радили на своју руку – то је земљама и народима доносило највеће трагедије. Замислите се над последицама. Присетите се шта сте већ натворили на Блиском Истоку”
- Сафронков је оштро критиковао и рад Организације за забрану хемијског оружја у Сирији, оценивши да не ради савесно, да се ослања извештаје сиријске опозиције, покупљено из интернета и на цео низ НВО веома сумњиве репутације. Па упитао: „Зар очекујете да се сагласимо са њеним подацима? Нећемо јер не вреде ни пребијене паре”
„СЈЕДИЊЕНЕ Државе су напале територију суверене Сирије. Сматрамо тај напад флагрантним кршењем међународног права и чином агресије”, изјавио је представник Русије у УН Владимир Сафронков.
Притом је посебно нагласио: „Агресија САД на Сирију само доприноси јачању тероризма. Амерички удар (крстарећим ракетама) био је по инфраструктури Оружаних снага Сирије, по њеној бојевој моћи. Био је то напад на оне који свих последњих година воде бескомпромисну борбу са терористима”.
Сафронков је упозорио да позиви на тражење политичког решења за Сирију после америчке агресије „звуче лицемерно”:
„На преговорима у Астани и у Женеви у последње време су остварена нека позитивна померања. Каквим циљевима сте се руководили када сте подривали тај прогрес који, додуше, и није био остварен захваљујући вама?”
Ове речи руског представника биле су намењене САД. Са оваквим продужетком:
„Када год сте радили на своју руку – то је земљама и народима доносило највеће трагедије. Замислите се над последицама. Присетите се шта сте већ натворили на Блиском Истоку”.
Сафронков је оштро критиковао рад Организације за забрану хемијског оружја у Сирији, оценивши да не ради савесно, да се ослања извештаје сиријске опозиције, покупљено из интернета и на цео низ НВО веома сумњиве репутације. Па упитао:
„Зар очекујете да се сагласимо са њеним подацима? Нећемо јер не вреде ни пребијене паре”.
Објаснио је због чега Запад није заинтересован за независну и непристрасну истрагу поводом онога што се наводно догодило у сиријској провинцији Идлиб („хемијски напад”):
„Ви се такве истраге бојите. Јер, шта ако њени резултати оповргну вашу парадигму усмерену против владе Сирије?”.
Сафронков оптужио САД, Француску и Велику Британију да су опседнуте свргавањем Асада и позвао британског амбасадора у УН, Метју Рајкрофта, да престане да се понаша злобно и недипломатски и да не оперише „јефтином и непрофесионалном аргументацијом”.
„Политичко решење у Сирији”- тражили су генерални секретар УН Антонио Гутерес, Француска и Велика Британија.
„Свестан опасности од ескалације, апелујем на уздржаност како би се избегла сва дела која могу додатно да нанесу патње сиријском народу”, рекао је Гутерес.
Рајкрофт је „отпевао”: „Велика Британија у потпуности подржава акцију САД која је адекватан одговор на ужасан ратни злочин. Међутим, сад је време да пређемо на политички процес”.
Француски амбасадор, Франсоа Делатр, такође је поздравио напад, али је изразио наду у поновно „покретање политичких преговора”.