ПЕТИ СЦЕНАРИО: Три засебне државе под окриљем међународне заједнице
Пет сценарија немачке Фондације "Фридрих Еберт" како ће БиХ изгледати 2025. године
* Према петом сценарију, 2025. године БиХ више не постоји у свом претходном облику, јер је тињајући етнички сукоб, који је трајао деценијама, кулминирао дисолуцијом БиХ на три засебне државе под окриљем међународне заједнице
* Након интензивних дипломатских активности, 2022. године одржана је конференција "Дејтон два" која је резултирала споразумом о дисолуцији који су потписали челници три конститутивна народа. Међународна заједница, посебно ЕУ, 2025. године укључена је у дипломатска настојања да одржи све три земље на путу ка европским интеграцијама
ПУБЛИКАЦИЈА "БиХ 2025. - Сценарији будућег развоја догађаја", која је представљена у Сарајеву, понудила је пет сценарија о томе како би БиХ могла изгледати 2025. године.
Према првом сценарију, названом статус кво, 2025. године уставна структура БиХ је и даље иста - два ентитета и Брчко дистрикт, десет кантона у Федерацији БиХ, три конститутивна народа, остали и грађани. Промене се догађају, али споро и под различитим притисцима, а ЕУ је одобрила кандидатски статус БиХ примарно из политичких и стратешких разлога.
Према другом сценарију, БиХ је функционална и децентрализована чланица ЕУ, с владавином и поштовањем људских права, економијом у процвату, што је резултат значајних уставих промена.
БиХ је 2025. године, према трећем сценарију, функционална централизована чланица ЕУ. Централизовани политички систем омогућио је поједностављење процеса доношења одлука, што је резултирало политичким, економским и реформама правосуђа.
Четврти сценарио предвиђа поновно регионално повезивање. "БиХ је део ЕУ заједно са Србијом, Хрватском, Црном Гором, Македонијом и Косовом. Као резултат тога створена је нова политичка парадигма, а подела на националној или етничкој основи постала је бесмислена", наводи се у четвртом сценарију.
Према петом сценарију, 2025. године БиХ више не постоји у свом претходном облику, јер је тињајући етнички сукоб, који је трајао деценијама, кулминирао дисолуцијом БиХ на три засебне државе под окриљем међународне заједнице.
Након интензивних дипломатских активности, 2022. године одржана је конференција "Дејтон два" која је резултирала споразумом о дисолуцији који су потписали челници три конститутивна народа. Међународна заједница, посебно ЕУ, 2025. године укључена је у дипломатска настојања да одржи све три земље на путу ка европским интеграцијама.
Паул Паш, директор Фондације "Фридрих Еберт" у БиХ, која је покренула овај пројекат, рекао је да ови сценарији доносиоцима одлука не дају предлоге за поступање, али да нуде поруку из које могу извући властите закључке.
Експерт за људска права Јасминка Џумхур, која је била модератор данашње промоције, рекла је да ови сценарији настоје да испровоцирју континуирану дебату тако што ће понудити један неконвенционалан поглед на ситуацију.
Тим за планирање сценарија чинило је 20 особа из политичког, економског, академског, медијског и друштвеног живота, различитих политичких струја и етничког порекла у БиХ.