У Москви најбољи утисак оставила Трампова девиза „Американизам, а не глобализам“
ИСТО ВАЖИ ЗА ЊЕГОВО ГЛЕДАЊЕ НА NATO И ОБЕЋАЊЕ ДА САД ВИШЕ НЕЋЕ ОБАРАТИ РЕЖИМЕ ПО СВЕТУ
Доналд Трамп
- Програмски директор дискусионог клуба „Валдај“ и директор агенције „Спољна политика“ Андреј СУШЕНЦОВ: Трампове спољнополитичке тезе заснивају се на економским прорачунима. Ратови у Авганистану и Ираку били су веома скупи. Осим тога, Трамп обећава бирачима победе, а у тим ратовима је немогуће победити. То не значи да ће се САД у потпуности одрећи коришћења војне силе
- Водећи научни сарадник Руског института за стратешка истраживања Јуриј ГЛУШЋЕНКО: Најважнији у Трамповом говору су одрицање од политике промене режима и обећање да ће борбу против ИД привести крају. Политика коју обећава Трамп је политика изолационизма
СЈЕДИЊЕНЕ Државе ће престати да спроводе политику промене режима и сарађиваће са свим заинтересованим странама у циљу победе над исламским терористима, изјавио је Доналд Трамп током свог првог програмског говора као званични председнички кандидат Републиканске странке.
Ово је само један од разлога што аналитичари указују на политичку зрелост тог наступа. Додуше, неки истичу да је у изборном програму републиканског кандидата већ сада приметно семе будућих криза.
- Ми морамо да се одрекнемо неуспешне политике стварања нових нација и промене режима коју је Хилари Клинтон водила у Ираку, Либији, Египту и Сирији - рекао је Трамп. - Уместо тога, треба да сарађујемо са свим нашим савезницима који деле заједнички циљ уништења Исламске државе. Американизам, а не глобализам, биће наш кредо.
Због свега овога, и руски политиколози су веома позитивно оценили први програмски Трампов говор.
- То је био један од најзрелијих Трампових говора. Стиче се утисак да је овладао правилима политичког маневра - изјавио је Андреј Сушенцов, програмски директор клуба „Валдај“, директор агенције „Спољна политика“. - Говор је веома паметан, усмерен на раскол у табору демократа. Пре свега на то да се привуку на своју страну присталице Бернија Сандерса. При томе се говор може назвати одговорним, пошто Трамп веома опрезно говори о ономе што се не може постићи.
По Сушенцовљевом мишљењу, у спољнополитичком делу говора има неколико важних момената.
- Трамп је спреман да поново заоштри односе с Ираном, што је веома лоше за ситуацију на Блиском Истоку. Његово противљење трговинским споразумима указује на велике проблеме пројекта Транспацифичког партнерства - казао је Сушенцов.
Андреј Сушенцов
Такође, суштински је важно Трампово одрицање од политике стварања нових нација и мешања у унутрашње ствари других држава.
- Његове спољнополитичке тезе заснивају се на економским прорачунима. Ратови у Авганистану и Ираку били су веома скупи. Осим тога, Трамп обећава бирачима победе, а у тим ратовима је немогуће победити - појашњава Сушенцов. - То не значи да ће се САД у потпуности одрећи коришћења војне силе, али ће учествовати само у оним ратовима који им обећавају конкретне политичке дивиденде.
Сушенцов признаје да се Трампови планови не могу оценити искључиво позитивно или негативно.
- Оријентисаност на борбу против Исламске државе је добра вест, између осталог, за Русију. Али је ревидирање односа с Ираном лоше, јер Москва је један од гараната нуклеарног споразума са Техераном. Ревизија односа унутар NATO и избављање од непотребних и скупих фобија појединих земаља, на пример балтичких - такође је позитиван моменат. Али, то не значи одустајање од ПРО у Европи -разуме се, ако савезници изразе спремност да плате за њено размештање“ - констатовао је политиколог.
Водећи научни сарадник Руског института за стратешка истраживања Јуриј Глушћенко слаже се да је најважније у Трамповом говору одрицање од политике промене режима и обећање да ће борбу против ИД привести крају.
- Политика коју обећава Трамп је политика изолационизма, -сматра Глушћенко. - Међутим, председник не постоји у вакууму, много тога ће зависити од државног секретара, министра одбране и саветника за националну безбедност.
Када су у питању Трампове економске иницијативе, Глушћенко је истакао да се у кандидатовом говору мешају популизам и конкретна обећања, а промене у америчкој политици ће највероватније бити „циљане“.
- На економском плану Трамп лобира за интересе реалних привредних грана. Веома важан моменат је обећање да ће укинути ограничење на производњу и извоз енергената - истиче стручњак РИСИ. - Он не може да поништи постојеће споразуме о слободној трговини, али може да спречи закључивање нових - пре свега Трансатлантског партнерства. У томе може да рачуна на подршку републиканаца у Конгресу, пошто се они боре за очување радних места.