Вучић: Знам коме Србија смета, тај нас увлачи у свађе на Балкану због наших успеха

ОБЈАВИО ДА У ПАРИЗУ НИКОМЕ НЕЋЕ ДОЗВОЛИТИ ДА СРБИЈИ „ЗАВРЋЕ УШИ“ И ДА ОЧЕКУЈЕ ПОДРШКУ И МЕРКЕЛОВЕ

Александар Вучић

  • Најављујући свој одлазак у недељу путује у Париз, на Самит лидера Западног Балкана и ЕУ, нагласио је да очекује да му се каже где је Србија погрешила и да сам каже шта Србија мисли: „А, мисли да настави свој европски пут, али Србија жели и тражи поштовање за свој народ и своју владу. Ако нисмо урадили нешто како треба - кажите нам шта је то, али немојте да мислите да било ко има право да нам заврће уши без разлога“
  • „Србија није отирач никада била, поготово не данас. Биће све снажнија и јача, економски, отворенија према свету, комшијама и пријатељима и само ће пријатељства да гради“
  • Оценио је да многима у региону и свету не одговара стабилна, снажна и јака Србија, која после 36 година може да купи хеликоптере, која лети за Њујорк, једина од 11 земаља у региону, Србија у којој Кинези отварају Железару, која има отворен пут на европско и евроазијско тржиште
  •  „Зато ће многи - наставио је - да покушају да увуку Србију у ту врсту блата, јер им ми одговарамо као губави. Неће нас увући у те ствари, мене лично могу да вређају колико хоће, ниједну ружну реч нећу да кажем ни о једном од њих, поштоваћемо друге народе, али никоме никада нећемо дозволити да гази наш народ и Србију“
  • На питање да ли ти покушаји стижу из региона или и света, он је рекао да нема никакве сумње у то, да је уочљиво да су приче о варничењу и сукобима између две стране (Србије и БиХ) почеле после пар дана, а да он није рекао ни једну реченицу осим оне да са БиХ жели најбоље односе, али да неће дозволити да Србију газе

        МАНДАТАР за састав нове Владе Србије Александар Вучић најавио је да ће европским званичницима на предстојећем самиту у Паризу да Србија остаје посвећена напретку, реформама и европском путу, али да нико не треба да мисли да се Србији тек онако могу „завртати уши“.

        „Нисам нарочито уплашен списком званица па да не смем да изнесем шта је српски став“, рекао је премијер на прес конференцији и додао да очекује подршку од ЕУ званичника, укључујући Ангелу Меркел, Матеа Ренција, Франсоу Оланда и друге и да ће тражити јасне одговоре зашто се Србији не отварају поглавља.  

        Вучић је рекао да је Србија урадила све што је требало за отварање поглавља 23 и 24, да није могао да сакрије разочарење у разговору са бројним званичницима ЕУ што до тога није дошло, те да очекује да се Србији објасни шта је то што није урадила.

        „Иако нисам могао да сакријем разочарење у разговору са бројним европским званичницима јуче и данас, више ни реч нећу рећи. Ми смо свој посао обавили и нико из ЕУ не може да каже да је Србија крива“, рекао је Вучић на конференцији за новинаре.

        Додао је да у недељу путује у Париз, на Самит лидера Западног Балкана и ЕУ, где очекује да му се каже где је Србија погрешила и да каже шта Србија мисли.

        „А, мисли да настави свој европски пут, али Србија жели и тражи поштовање за свој народ и своју владу. Ако нисмо урадили нешто како треба - кажите нам шта је то, али немојте да мислите да било ко има право да нам заврће уши без разлога“, истакао је Вучић.

        Поручује да Србија не жели да учествује „у играријама из комшилука“, где подижу ограду, малтретирају грађане и децу шест сати, тобож због миграната, иако тамо никада ниједног мигранта није било.

        Каже и да је Србија хтела да узврати, али да то не треба да радимо, будући да су то „бесмислене дечачке игрице“.

        „Уопште не разумем неке људе. Србија је посвећена напретку, од својих идеја не одустајемо. Та политика за коју су многи говорили да је немогућа полако даје резултате“, нагласио је Вучић.

        „Уверен сам у подршку Ангеле Меркел, Француске, Јункера, Могерини. На њима је да одлуче, ако хоће, хоће, ако неће, неће“, рекао је Вучић.

        Он је рекао да не верује да је однос Србије према РС допринео одлуци ЕУ о неотварању поглавља и напоменуо да ће Србија и даље неговати посебне односе са РС, у духу и у складу са Дејтоном, те нашим законима.

        Наводећи да никада није најавио да ће поглавља бити отворена до краја јуна, Вучић је рекао да није чуо ниједан аргумент о томе шта Србија није урадила.

        „И данас кажем, ако хоће да нам отворе поглавља, хоће, ако неће, неће“, рекао је Вучић.

        Не терајте ме, каже Вучић, да коментаришем захтеве Хрватске у вези са поглављима 23 и 24.

        „Ми ћемо у Таванкуту да асфалтирамо улице, да дамо новац за њихове новине, али онда ћемо да поставимо питање шта су Срби у Хрватској добили, да ли су добили струју или не... Али, прво ћемо да урадимо свој посао“, рекао је Вучић.

        Он је навео да то разумеју и сви у Европи и да су га зато многи звали у претходна два дана.

        Истакао је и да отварање поглавља не доводи у питање европски пут Србије, којим ће Србија наставити.

        Вучић каже да није разумео целу хајку у вези са 11. јулом и Сребреницом, да у њој није ни учествовао, нити јој допринео, и поручио да ће наставити са одговорном политиком и неће дозволити да Србију увуку у свађе и сукобе у региону.

        Вучић је на конференцији за новинаре рекао да ће Србија поштовати друге народе, али да никоме неће дозволити да гази Србију и српски народ.

        „Србија није отирач никада била, поготово не данас. Биће све снажнија и јача, економски, отворенија према свету, комшијама и пријатељима и само ће пријатељства да гради“, рекао је Вучић.

        Он је истакао да Србија никоме не прети и да не жели да се свађа, али да он зна коме Србија смета.

        „Апсолутно нико од нас, али је некоме требало да конструише причу како би нас увукао у сукобе на Балкану, управо због наших успеха“, рекао је Вучић.

        Србија је пре две године била на ивици амбиса и многи су очекивали да ће наставити да пада, рекао је Вучић и приметио да је то позадина покушаја увлачења Србије у блато свађа и сукоба.

        Србија ће наставити са својом озбиљном, одговорном политиком, која подразумева искључивање свађа и хорских одговора којим се можда добијају поени на домаћој политичкој сцени, али Србији не доносе ништа, рекао је Вучић.

        Нагласио је да многима у региону и свету не одговара стабилна, снажна и јака Србија, која после 36 година може да купи хеликоптере, која лети за Њујорк, једина од 11 земаља у региону, Србија у којој Кинези отварају Железару, која има отворен пут на европско и евроазијско тржиште.

        „Зато ће многи да покушају да увуку Србију у ту врсту блата, јер им ми одговарамо као губави. Неће нас увући у те ствари, мене лично могу да вређају колико хоће, ниједну ружну реч нећу да кажем ни о једном од њих, поштоваћемо друге народе, али никоме никада нећемо дозволити да гази наш народ и Србију", поручио је Вучић.

        На питање да ли ти покушаји стижу из региона или и света, он је рекао да нема никакве сумње у то, да је уочљиво да су приче о варничењу и сукобима између две стране почеле после пар дана, а да он није рекао ни једну реченицу осим оне да са БиХ жели најбоље односе, али да неће дозволити да Србију газе.

        Вучић је рекао да је Србија, од прошлогодишњих догађаја у Сребреници, упућивала само поруке мира.

        „У складу са арапском пословицом - кад вас неко гађа камењем, можете да правите зидове или мостове. Ми смо као влада правили мостове", рекао је Вучић.

        Додао је да Србија поштовала поруку из Сребренице да не долазе у Поточаре.

        „Ако вам смета то што ћемо да ставимо цвет, положимо венац, ми нећемо доћи", рекао је Вучић, нагласивши да нико никада није рекао да мисли да новцем може да ода поштовање.

        Подсетио је да предстоји низ различитих годишњица, поручивши да је поносан што је председник владе земље која поштује и туђе жртве, али уме и да отворено говори о злочинима који су почињени над Србима.

        Каже да многи не желе напредак Србије јер не могу сви да гледају у будућност.

        „Не могу да вам објасним колико се радујем Железари која је преузета, разговорима о Фијату, у то гледам, а неко се радује и каже еј ви Срби, злочинци и криминалци, тако мисле наредних 200 година да нам понављају. Доста је са тим. Они који су злочинци одговарају пред судом, знам да се неки слободно шетају који су копали очи, овде такви не шетају слободно или ако га знате покажите нам га“, рекао је Вучић, подсећајући и да још увек нико није одговарао за страшан злочин у Вариводама у акцији „Олуја“.

Вучић за најбоље, а не „техничке односе“ са В. Британијом

        СРБИЈА жели најбоље односе са Великом Британијом и наставиће да их развија, иако нам није јасно какве су то „техничке препреке“ које су ту земљу спречиле да се сагласи с отварањем поглавља у преговорима са Србијом, али не и Црном Гором и Турском, поручио је данас мандатар за састав нове Владе Србије Александар Вучић.

        „Не разумем чије су то игре. То је као кад играте кошарку, играте два на два, одиграте све добро, а да ли је судија судио обичан или тежак фаул - то није до вас. Ми смо урадили оно што можемо да урадимо. Ко ће знати шта је ту ко хтео“, рекао је Вучић новинарима у Влади.

        Упитан да ли га је изненадио став Велике Британије по питању отварања поглавља са Србијом, Вучић је рекао да је чуо безброј објашњења за став те земље, који углавном иду од тога да су техничке природе, али да му није јасно како за Србију постоје разлози техничке природе, а за Црну Гору и Турску не.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари