Stratfor: Америка се суочила са новом генерацијом џихадиста без вође
АМЕРИКАНЦИ ТЕК МОРАЈУ НАЋИ ОДГОВОР – КАКО ИЗАЋИ НА КРАЈ СА ДОМАЋИМ ТЕРОРИЗМОМ
- Стручњак за стратешке анализе Скот СТЈУАРТ: Напади на меке циљеве – попут изведеног у Орланду - вероватно ће да трају прилично дуго, јер тероризам у урбаним срединама не изискује ни много средстава, нити сложену обуку. Мада укупан буџет 18 америчких обавештајних служби износи 80 милијарди долара годишње, средства за борбу против тероризма на домаћем терену су и даље веома ограничена
- Он наводи да је ново поље тероризма толико широко да не постоји довољно капацитета за праћења свакога 24 сата на дан. FBI има око 11.000 агената у земљи, с тим бројем немогуће је пратити непрекидно сваку сумњиву особу
МОГУЋНОСТ да створе ужасан дуготрајан ефекат са релативно мало средстава, биће и даље атрактивна за терористе у урбаним срединама, изјавио је данас аналитичар америчке приватне агенција за стратешке анализе Стратфор Скот Стјуарт, истичући да су такве акције постале нова нормала у Америци.
„Сведоци смо таквих напада још од 2009. Имали смо Чатанугу, Њујорк, Литл Рок, Форт Худ, Сан Бернардино, сада Орландо”, казао је Стјуарт.
Стјуарт је рекао да све то постаје нормално као опасност.
„Такви напади на меке циљеве ће вероватно да трају прилично дуго, јер тероризам у урбаним срединама не изискује ни много средстава, нити сложену обуку. Данашњи терористи представљају најизразитију форму џихадиста радикализованих на даљину, који се размножавају захваљујући убрзаној експанзији паметних телефона, приступачности интернета, ширењу мрежа и платформи, као што су YouTube и Google Earth”.
Експерти као што је Стјуарт нову генерацију џихадиста називају „учесницима отпора без вође, јер се регрутовани терориста никада не среће са онима који га регрутују”.
Истовремено, терористичке групе преузимају одговорност за нападе које нису ни спроводили, нити активно планирали.
Масакр у Орланду показује колико је тешко потенцијалном џихадисти ући у траг, рекао је Стјуарт у интервјуу за Глас Америке.
Он тврди да није случајно што Федерални истражни биро, FBI није успео да држи нападача Омара Матина на оку, иако су против њега отворене две истраге 2013. и 2014.
FBI отвара истрагу пошто добије пријаву о датој особи, а затим до одређеног рока мора да утврди да ли је у питању криминална активност. Уколико кривични преступ није установљен, случај мора да се затвори, објашњава Стјуарт.
„Тако је изгледа било са Матином. FBI у истрази 2013, као и у истрази поново покренутој 2014. није установио везу између Омара Матина и неке од терористичких организација”, казао је он.
И мада укупан буџет 18 америчких обавештајних служби износи 80 милијарди долара годишње, Стјуарт наводи да су средства за борбу против тероризма на домаћем терену и даље веома ограничена.
Он наводи да “ово ново поље тероризма је толико широко да не постоји довољно капацитета за праћења свакога 24 сата на дан. FBI има око 11.000 агената у земљи, с тим бројем немогуће је пратити непрекидно сваку сумњиву особу”.
Антитерористичка кампања САД донедавно је била усмерена против највишег вођства ал Каиде и Исламске државе. Напор је био успешан, јер у периоду после терористичког напада 11. септембра 2001, на америчком тлу није дошло ни до каквих спектакуларних акција. Међутим, Стјуарт истиче да је то био и главни разлог новог облика тероризма - регрутовање домаћих терориста.
Америчке обавештајне агенције сада се појачано залажу да посао спречавања тероризма код куће, поделе са грађанима. Оне позивају грађане да пријаве све што виде сумњиво.
„У овом времену домаћих џихадиста, људи би требало да бране сопствени терен, било да је то власник продавнице оружја или грађанин који је запазио нешто сумњиво,” каже Стјуарт.
Он је указао да се зна да су колеге на послу приметиле да је Омар у последње време испољавао мржњу према LGBT заједници, и да су почели да га гледају као на опасну особу.
„Права дебата о томе како изаћи на крај са домаћим терористима тек је започела”, закључио је Стјуарт.
(Танјуг)