Амерички економиста Геди: „Панамске документе” је вероватно открила - Русија

САРАДНИК БРУКИНГСОВОГ ИНСТИТУТА УВЕРЕН ДА ЈЕ У ГЛАВНОГ УЛОЗИ БИЛА СТРУКТУРА ПОТЧИЊЕНА ПУТИНУ

Клифорд Геди

  • Клифорд Џ. ГЕДИ сматра да је у базу података Mossack Fonseca могла проникнути руска Федерална служба за финансијски мониторинг која, поред осталог, прати токове прања новца. Он тврди да је то служба коју Владимир Путин непосредно контролише и која је једна од најмоћнијих „структура тог типа” у свету
  • Геди је уверен да је у 11,5 милиона докумената морало бити Американаца и оцењује да је веома чудно што се они не помињу. Он сматра да су податке о њима могли уклонити – Руси. Са намером да Американцима и осталима на Западу ставе до знања: знамо да сте уплетени, знамо све – водите рачуна
  • Геди зато подвлачи: „Прави циљ нису они који су у „панамским документима” поменути. Мета су они чија имена су изостављена. Тајне се откривају да би се нешто разорило. И обрнуто: тајне се скривају – да би се контролисало. Путин не разара. Он контролише”

         АМЕРИЧКИ економиста Клифорд Геди, старији научни сарадник Центра за изучвавање САД и Европе при Брукингсовом институту, изјавио је да иза „цурења”панамских докумената” може стајати – Русија.

         Геди је стручњак за Русију, а уверен је да творци „панамског скандала” нису успели да дођу до било чега што би могли да непосредно „пришију Владимиру Путину”.

         Он наглашава да у „панамским документима” о Путину нема ничега новог. И додаје: „Приписивали су му протеклих година 20,40, 70, па чак и 100 милијарди долара, а сада су наши 2 милијарде које припадају једном његовом пријатељу”.  

         По његовој процен, медији су у последње време постали „бојно поље хибридног рата”, па зато неки новинари нападају Путина и мимо чињеница којима располажу.

         Геди је сигуран да ће од „панамских докумената” много више (од Путина) настрадати неки западни политичари и да је стога скандал „повољан за Русију”.

         Он наглашава: ако иза свега стоје Запад и намера да се нашкоди Путину – ефекат је мизеран, а ако се претпоставида је све организовала Русија – онда је она успела да раскринка корумпиране политичаре по целом свету, укључујући западне демократије. А могла би чак дестабилизовати неке западне земље.

         Геди зато наглашава: могуће да је мамац подметнула Русија, а да су га САД прогутале.

         Он сматра да је у базу података Mossack Fonseca могла проникнути руска Федерална служба за финансијски мониторинг. Коју Путин непосредно контролише и која једна од најмоћнијих „структура тог типа”.

         Геди је уверен да је у 11,5 милиона докумената морало бити Американаца и оцењује да је веом чудно што се они не помињу. Он сматра да су податке о њима могли уклонити – Руси. Са намером да Американцима и осталима на Западу ставе до знања: знамо да сте уплетени, знамо све – водите рачуна.

         Геди зато подвлачи: „Прави циљ нису они који су у „панамским документима” поменути. Мета су они чија имена су изостављена. Тајне се откривају да би се нешто разорило. И обрнуто: тајне се скривају – да би се контролисало. Путин не разара. Он контролише”.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари