НИКОЛИЋ: Путин би на изборима у Србији сигурно победио Тадића, а мислим - и мене

Интервју председника СНС московском дневном листу Известија

* За Србе је Путин постао први постсовјетски руски политичар који је показао да схвата наше проблеме и који је показао да ће Русија постати наш поуздани партнер

* Нећу претерати ако кажем да он у Србији изазива далеко више позитивних емоција него наш председник

* Уколико би се он кандидовао на српским изборима, сигурно би победио актуелног председника Бориса Тадића. Ја бих се још и супротставио, али мислим да би и мене победио 

* Ми желимо да будемо ослонац Руској Федерацији у Европи. Надам се да ћу после мајских избора имати више могућности да  за то створим повољније услове. Србија много очекује од реализације пројекта Јужни ток који ће од наше земље учинити стратешки важног партнера Русији  у испорукама гаса у Западну Европу. Тај пројекат има одлучујући значај за развој Србије

          У СРБИЈИ ће се 5. маја одржати парламентарни избори. Већину у парламенту може да освоји Српска напредна странка која тренутно, на основу истраживања независних експерата, ужива подршку од 35 до 37 одсто становника Србије. Лидер напредњака — Томислав Николић је давни и доследни присталица зближавања са Русијом, а победа његове партије на српским парламентарним изборима, по свему судећи може да отвори нову етапу руско-српских односа. Ради се у првом реду о изградњи гасовода Јужни ток.

          О судбини руско-српских пројеката и о перспективама ступања ове земље у ЕУ, Томислав Николић је говорио листу «Известија».

          * Вероватно да ћете на српским парламентарним изборима Ви добити већину. Какве промене народу предлаже најпопуларнија партија у Србији данас?

          - Залажем се, с једне стране, да Србија постане члан ЕУ, међутим, у исто време имам намеру да као политичар урадим све што је у мојој моћи да развијамо односе са Русијом. Ми желимо промене у нашој држави у правној сфери у складу са стандардима ЕУ. И паралелно са тим, уверен сам да је неопходно продубљивање контаката са Руском Федерацијом.

          Несумњиви приоритет дајемо решавању економских и социјалних проблема. Резултат приватизације, која је у Србији вођена у последњих дванаест година, јесте практично уништење националне индустрије. Затворен је огромни број фабрика, готово четвртина грађана је остала без посла. У пољопривреду се није готово ништа улагало, иако су узимани кредити. Треба напустити`кредитну иглу`, почети са радом и да зарађујемо сами.

          * Шта планирате да радите са Косовом?

          — Треба поштено рећи да тренутно Србија тешко може управљати Приштином. Међутим, ни Приштина не може да управља догађајима у Косовској Митровици. Зато треба тражити компромисе, иако смо се последњих година веома удаљили од реалне могућности да решимо косовски проблем. У великим градовима, као што су Приштина, Пећ, Призрен – више готово и да нема Срба, у сеоским срединама је остало сеоско становништво које  из разних разлога није желело или није могло да оде. Најнасељенији део данашњег Косова Србима је северни рејон који до Другог светског рата уопште није био саставни део Покрајине. Преко овог дела је побегло више од 100 хиљада Срба, међутим, из Косовске Митровице нико није отишао! И било би ужасно оставити те људе самовољи судбине јер смо се дванаест година борили за њихова права.

          * Пре две недеље је одржан референдум о поверењу албанским властима. Да ли ће се он некако одразити на судбину региона?

          — На Западу многи политичари већ почињу да схватају да не треба све време притискати Србе и нешто им отимати. То схватање ствара добре услове за преговоре о Косову. Међутим, поставља се питање: зашто Срби не верују овим преговорима? Зато што човек кога они нису ни знали као политичара, имам у виду Борислава Стефановића, који је у МИП-у био мали чиновник, фактички одредио судбину Косова и Метохије. При томе сви схватају да иза овога стоји Борис Тадић који на такав начин само пребацује одговорност.

          * На какве компромисе сте спремни да идете у решењу проблема Косова, имајући у виду добијање статуса кандитата Србије за чланство у ЕУ?

          — За сада могу да кажем на које компромисе нисмо спремни да идемо. Имамо један веома чврст захтев: уколико услов за улазак у ЕУ буде одустајање од Косова - ми ћемо истог момента прекинути сваке преговоре. Срби су по својој вери и култури повезани са Русијом и у најтежим тренуцима смо се увек овако или онако обраћали Москви. Још једном желим да истакнем: желимо да будемо чланица ЕУ, међутим, без уласка у НАТО, а са очуваним Косовом у саставу Србије.  

 

          * Да ли је, у принципу, могућа интеграција Срба и Албанаца, православних и муслимана на Балкану?

          — Србија је пример како народи разних вероисповести и разних националности могу да живе заједно. Ако баците поглед на Србију, од севера на југ, видећете да има и католика, и протестаната, и православних, и муслимана. Тренутно заоштравање односа са муслиманима – у много чему је вештачки створена ситуација коју изазивају религијске и политичке вође. У суштини, овај проблем има у својој основи социјално-економске корене.

          * То јест, интеграција зависи од економских успеха?

          — У много чему, да. На пример, територија српске провинције Санџак, односно Рашка област, у којој је већинско муслиманско становништво, веома је сиромашна. Животни стандард је тамо нижи од просечног у земљи, зато што је у том региону уништена сва индустирија. Муслимани тамо имају већи природни прираштај. Како са тиме треба да се носимо? Ми не можемо одвојено решавати проблеме неке националне или религијске групе у Србији. Треба уводити ред у читавој земљи, треба да обновимо привреду. Русија је добар пример како све националне и религијске противречности нестају када се оствари економска и социјална стабилност.

          * Шта Србија очекује после предстојећих избора у Русији и од Владимира Путина лично, уколико он победи?

          — За Србе је Путин постао први постсовјетски руски политичар који је показао да схвата наше проблеме и који је показао да ће Русија постати наш поуздани партнер. Нећу претерати ако кажем да он у Србији изазива далеко више позитивних емоција него наш председник. Уколико би се он кандидовао на српским изборима, сигурно би победио актуелног председника Бориса Тадића. Ја бих се још и супротставио, али мислим да би и мене победио.  

          Ми желимо да будемо ослонац Руској Федерацији у Европи. Надам се да ћу после мајских избора имати више могућности да  за то створим повољније услове. Србија много очекује од реализације пројекта Јужни ток који ће од наше земље учинити стратешки важног партнера Русији  у испорукама гаса у Западну Европу. Тај пројекат има одлучујући значај за развој Србије. Међутим, ови узајамно корисни односи Русије и Србије у економској области не треба да се темеље само на овоме. Нама, су осим сировина, потребни и финални производи. Ми се залажемо за свестрани развој односа са Русијом.

          * Ви мислите на помоћ Русије?

          — Нам није потребна милостиња! Нама су неопходне инвестиције, да развијамо економију, обновимо производњу и пољопривреду. Дакле, интерес за Србију имају не само руски, већ и кинески инвеститори. Тај интерес је базични: у Србији има постоје бројне могућности за развој крупног бизниса. Земља се налази у центру Европе, има повољне климатске и природне услове за развој аграрног сектора. Ми имамо развијену инфраструктуру, добре путеве, добру екологију, као и интересантне могућности за развој туризма – све ово Србију чини привлачном за инвестиције.

 

Превео: Горан Шимпрага

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари

garavi's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

RADOMIR's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

RADOMIR's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

неко добро's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

selak's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

RADOMIR's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

seljak's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

RADOMIR's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Igor Grozni's picture
Anonymous (није потврђен)

  • +0
Voting is closed.

Додај коментар