Ни реч о “паралелним структурама”!
Стефановић са Купером утврдио "дневни ред" за Брисел - катастар, телеком и царински печат
- Питање севера Косова и Метохије и функционаисање наших институција, промет на прелазима Јариње и Брњак, као ни ко ће бити на тим прелазима нису теме предстојеће рунде - саопштио Борислав Стефановић и додао да то могу бити теме будућих преговора са Приштином, али "не сада"
- Нарочито, функционисање институција Србије на северу Косова не може бити тема преговора јер не може да се преговара о нечему што је уставна, законска, политичка и морална обавеза државе Србије према својим грађанима и територији – подвукао шеф преговарачког тима Београда
- Србија жели да буде пронађено решење за царинске печате у складу са ставом УНМИК и Резолуцијом 1244
БЕОГРАД, (ФоНет) - Шеф преговарачког тима Владе Србије у дијалогу са Приштином Борислав Стефановић изјавио је да су, у разговору са посредником Европске уније Робертом Купером, утврђене теме предстојеће рунде преговора, 2. септембра у Бриселу, међу којима су - питање катастра, Телекома и царинског печата, али не и институција на северу Косова.
Стефановић је, на конференцији за новинаре, после разговора са Купером у Београду, изјавио да је разговор био конструктиван и добар и да је Београд још једном потврдио да јесте кредибилан и предвидив партнер ЕУ, који жели да решава проблеме на Косову и Метохији, без обзира на провокације и једностране потезе Приштине.
"Питање севера Косова и Метохије и функционаисање наших институција, промета на прелазима Јариње и Брњак, као ни ко ће бити на тим прелазима није тема предстојеће рунде", нагласио је Стефановић и додао да то могу бити теме будућих преговора са Приштином, али "не сада".
"Нарочито, функционисање институција Србије на северу Косова не може бити тема преговора, јер не може да се преговара о нечему што је уставна, законска, политичка и морална обавеза државе Србије према својим грађанима и територији", истакао је Стефановић.
Тај став смо пренели и европским саговорницима, који је наишао на разумевање, напоменуо је он.
ЦАРИНСКИ ПЕЧАТ ЗА СРБИЈУ
Према његовим речима, за разговоре с Приштином 2. септембра са Купером је утврђен дневни ред и детаљно су размотрене теме, при чему је Београд изнео своје ставове и предлоге за свако отворено питање, које ће у Бриселу покушати да реши.
То је била још једна прилика да још једном заједнички проценимо недавна дешавања на Косову и тренутни спољно политички статус Србије, поводом ситуације на Северу Косова, додао је Стефановић.
Могућа питања о којима ће се разговарати су и питања електричне енергије и универзитетских диплома, претпоставља Стефановић, уз оцену да поједина имају шансу да буду решена на предстојећем састанку.
Он је изразио наду да ће бити пронађено решење за царинске печате, у складу са ставом УНМИК и Резолуцијом 1244.
Решавање питања царинског печата ће омогућити нормалан промет роба преко административне линије, а нашим комапанијама да привређују и испоручују репро материјал предузећима на Косову, рекао је Стефановић.
Решење за царински печат би омогућило да Србија задржи своју позицију, сачува суверенитет, а омогући се промет робе, трговинско пословање и да људи не трпе, указао је Стефановић.
Роберт Купер
СА ОПТИМИЗМОМ У БРИСЕЛ
Он је поручио да преговарачки тим са оптимизмом иде у Брисел на разговоре са приштинском страном, очекујући резултате, јер у супротном не бисмо ни отишли.
Према оцени Стефановића, преговори неће бити једноставни, уз поједине очекиване нереалне захтеве Приштине, којима се, као ни до сада неће удовољити, али да ће Београд својим креативним приступом покушати да понуди излаз из проблема на Косову.
Дијалог је једино решење, нагласио је Стефановић, изражавајући задовољство што је ситуација на Косову враћена у формат преговора.
Стефановић је навео да је Купер саслушао позиције и предлоге Београда и отишао у Приштину да разговара са другом страном- привременим институцијама на Косову.
Упитан да прокоментарише именовање Американца Џона Клинта Вилијамсона за главног тужиоца Еулекса за истрагу о трговини људским органима, током рата на Косову, Стефановић је рекао да Србија поздравља покретање истраге и додао да тужиоцу треба дати прилику да обави тај посао.