Политички Нобел: Алексијевич већ рекла да је део Украјине „окупиран”
ЛУКАШЕНКО ЈОЈ ЧЕСТИТАО И ПОЖЕЛЕО ДА ЊЕНА НАГРАДА ПОСЛУЖИ БЕЛОРУСКОЈ ДРЖАВИ И НАРОДУ
- Настојећи да буде што мекши, Дмитриј Песков у име Кремља рекао: „Данас јој сви честитају Нобелову награду. Али, изгледа да Светлана не располаже свим информацијама потребним за позитивну оцену онога што се догађа у Украјини”
- Професор московског универзитета „Ломоносов” Владимир НОВИКОВ оспорио награду Алексијевич: Сада нема лидера светске књижевности какви су били Ками, Хемингвеј и Фокнер, Нобеловци које је читао цео свет. Живимо у некој врсти паузе за време које је у први план избио нон-фикшн. У случају стваралаштва Светлане Алексијевич – имамо посла не са производима уметности речи већ са савесно одрађеном документаристиком. Светлана Алексијевич је својеврсни изазов литератури”
ПРЕДСЕДНИК Белорусије Александар Лукашенко честитао је Светлани Алексијевич добијање Новбелове награде за књижевност.
У поздравној поруци – иако је њена награда уперена и против његове власти и против Русије – написао је:
„Ваше стваралаштво не оставља равнодушним не само Белорусе, него и читаоце у многим земљама света. Веома се надам да ће Ваша награда бити од послужити нашој држави и белоруском народу. Желим Вам доброг здравља,среће и нових стваралачких достигнућа за добро роддне Белорусије”.
Као што се и могло очекивати, награда Алексијевич већ је међу Русима – који са њом имају вишегодишње искуство – наишла на веома подељене реакције и коментаре. За то се, уосталом и она сама потрудила. Чак и у дану када је добила Нобела.
Држећи се своје досадашње позиције, изјавила је да је конфликт у Украјини „окупација”. У смислу: руска окупација дела Украјине (Донбаса).
На ово је одмах одреаговао Дмитриј Песков, портпарол Владимира Путина, трудећи се да буде што је могуће мекши:
„Данас јој сви честитају Нобелову награду. Али, изгледа да Светлана не располаже свим информацијама потребним за позитивну оцену онога што се догађа у Украјини”.
Песков је истовремено претпоставио да Путин није чуо њену изјаву о Украјини.
Данас је иначе – независно од политичког ангажмана Алексијевич – оспорена и сама оправданост доделе нобела баш њој. Учинио је то Владимир Новиков, професор московског државног универзитета „Ломоносов”.
Прво оценио: „Већ 15 година живимо у новом веку, а литература функционише по канонима 20-ог века. Сада нема лидера светске књижевности какви су били Ками, Хемингвеј и Фокнер, Нобеловци које је читао цео свет. Живимо у некој врсти паузе за време које је у први план избио нон-фикшн”.
У наставку је нагласио: „У случају стваралаштва Светлане Алексијевич – имамо посла не са производима уметности речи већ са савесно одрађеном документаристиком. Можда је то нова поетика 21. века која се још није оформила. У сваком случају, Светлана Алексијевич је својеврсни изазов литератури”.
Новиков је указао да у свету нема романа који би задовољили очекивања читалаца и да се зато у највиши ранг уздижу поблицистика и документаристика.