Опсерваторија „Клипер” утврдиће има ли живота на Јупитеровом сателиту Европа

ПОРЕД ЕВРОПЕ ЋЕ ПРОЋИ НАЈМАЊЕ 45 ПУТА НА РАСТОЈАЊУ ОД 25 ДО 2.700 КИЛОМЕТАРА

  • „Клипер” ће, поред осталог, бити опремљен радаром, способним да продре чак и у дубине Европиног океана, магнометром, инфрацрвеном и ултравиолетним спектрометрима, а такође камером која ће бити у стању да сними 90 одсто површине овог Јупитеровог сателита

         ПОСТОЈИ ли живот на Европи, једном од четири највећа сателита гигантске планете Јупитер које је још 1610. године открио Галилео Галилеј?

         Како је објавила НАСА, одговор на ово питање требало би да коначно да орбитална опсерваторија „Клипер” која ће према Европи бити лансирана 2020. године.

         Шеф овог пројекта америчке космичке агенције Курт Нибур објаснио је да ће та опсерваторија бити опремљена са девет најсавременијих апарата које ће наредних година произвести сарадници лабораторија НАСА и америчких универзитета.

         Укупна вредност пројекта – не рачунајући трошкове лансирања помоћу ракете-носача – је приближно две милијарде долара.

         Помоћник директора НАСА за научна питања Џон Грансфелд о пројекту је рекао:

         „Европа нас опчињава изгледом свог загонетног леденог панцира и сигналима да на њој постоји огроман океан. Сонда „Галилео”, која је облетела Јупитер пре више од десет година, и орбитални телескоп „Хабл” – открили су да на Европи могу постојати услови потребни за живот: вода, присуство одређених хемијских елемената и извор енергије”.

         Директор сектора планетарних истраживања НАСА Џим Грин на исту тему је додао: „Европа је може покривена ледом, али под њим може бити слани океан са дубинама до 100 километара”.

         Претпоставља се да Европа има веома ретку атмосферу.

         „Клипер” ће, поред осталог, бити опремљен радаром, способним да продре чак и у дубине Европиног океана, магнометром, инфрацрвеном и ултравиолетним спектрометрима, а такође камером која ће бити у стању да сними 90 одсто површине овог Јупитеровог сателита.

         „Клипер” ће кружити око Јупитера по елиптичној орбити, а поред Европе ће проћи најмање 45 пута на растојању од 25 до 2.700 километара.

         Цела мисија ће потрајати три године.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари