Сједињене Државе спремне да због одбране долара започну трећи светски рат?

РОКФЕЛЕРИ ДРЖЕ НАФТУ, А РОТШИЛДИ ЗЛАТО - ЗАТО СЕ ОКРЕЋУ КИНИ И ЈУАНУ

  • САД су светски лидер у области финансија, али су Кинези већ престигли Американце по обиму БДП. Број доларских новчаница које излазе из штампарске машине вишетруко премашује све што ствара економија САД. Њихове златне резерве покривају само део процента укупне масе „зелених“
  • Победом у трећем светском рату, САД би се ослободиле дугова: једноставно би из свог биланса отписале кредите земаља које одреде као кривце за отпочињање рата. Штавише, Америка може да окривљене „оглоби“ репарацијама и контрибуцијама. Постоје и други начини: емитовање нових долара и обавезивање власника старих да докажу њихово легално порекло
  • Постоји још једна варијанта: пошто ликвидирају финансијска тржишта - Американци могу девалвирати долар и сву његову масу пустити на тржишта робе. Настаће хиперинфлација, долари ће се претворити у отпад који ће остати у Кини, Јапану и код других кредитора САД, а они ће емитовати нову валуту, на пример „амеро“ (његово увођење разматра се већ неколико година)
Пише: Валентин КАТАСОНОВ, професор Московског државног института за међународне односе
 

        ДОЛАР формално сада има добру позицију. Удео америчког долара у операцијама на девизном тржишту износи око 87%, док је удео евра знатно мањи.

        Проблем је у томе што САД као светски лидер у области финансија више нису лидер у области реалне економије. Удео САД у светском БДП износи око 20%. Кинези су већ престигли Американце по обиму БДП, а при том у операцијама на девизном тржишту јуан учествује нешто мало више од 2%.

        Диспропорција била је приметна већ крајем XIX - почетком  XX века. Према обиму индустријске и пољопривредне производње, тада су САД доспеле на прво место и потиснуле Велику Британију. Али, фунта стерлинга остала је, као и раније, светска валута и да би је свргнули с престола и на њега поставили долар светски банкари су приредили два светска рата.

        Није искључено да ће власницима штампарске машине Система федералних резерви САД ради очувања доминантног положаја „зеленог“ бити потребан и трећи…

        Акционари Система федералних резерви имају неколико разлога за отпочињање рата.

        Више нема рационалних економских стимуланса за добијање америчке валуте. Број доларских новчаница које излазе из штампарске машине вишетруко премашује све што ствара економија САД. Њихове златне резерве покривају само део процента укупне масе „зелених“.

        Таква „роба“ може се пласирати само на један начин - силом и главно покриће долара постале су Оружане снаге САД. Либијски лидер Моамер Гадафи убијен је само због тога што је у обрачунима за нафту прешао са долара на евро и планирао да пређе на златни динар. САД се уопште нису окомиле на Иран због нуклеарног програма, већ због одустајања од коришћења долара.

        Власницима штампарске машине потребне су операције за дестабилизацију ситуације у различитим деловима светаи ради учвршћивања курса долара. Када се и у Европи и у Азији одвијају ратна дејства онда се, без обзира на економску деградацију, Северна Америка претвара у вештачко „острво стабилности“.

        Новац из читавог света „јури“ у САД повећавајући курс долара. Скуп долар обезбеђује Сједињеним Државама јефтин увоз и омогућава да по читавом свету јефтино купују природне ресурсе, предузећа, некретнине. На крају, велики рат помоћи ће САД да реши сопствене економске проблеме од којих је један од најакутнијих - све већи државни дуг. 

        У августу 2014. тај дуг је износио 107% БДП. Док је у САД пуним капацитетом радила штампарска машина и каматне стопе биле ниске, његово сервисирање није стварало тешкоће. Међутим, емисија долара се смањује, стопе ће расти, а трошкови за сервисирање државног дуга могу достићи половину буџета те земље.

        У таквој ситуацији, владајући кругови САД могу се присетити историје.

        Уочи Првог светског рата Америка је имала гигантски спољни дуг. Међутим, после рата САД су постале највећи кредитор, а после Другог светског рата сконцентрисале су 70% светских резерви злата.

        Победом у трећем светском рату САД такође могу да се ослободе дугова: једноставно из свог биланса отпишу кредите земаља које одреде да су криве због отпочињања рата. Штавише, Америка може окривљене да „оглоби“ репарацијама и контрибуцијама. Постоје и други начини за анулирање дугова, на пример, емитовање нових долара и обавезивање власника старих да докажу њихово легално порекло. 

        Постоји још једна варијанта: пошто ликвидирају финансијска тржишта - Американци могу девалвирати долар и сву његову масу пустити на тржишта робе. Настаће хиперинфлација, долари ће се претворити у отпад који ће остати у Кини, Јапану и код других кредитора САД, а они ће емитовати нову валуту, на пример „амеро“ (његово увођење разматра се већ неколико година).

        Не треба заборавити да између акционара СФР нема узајамне сагласности. Ту се боре два моћна клана - Рокфелери и Ротшилди, од којих су први нафтни магнати, управо она партија рата која жели на све начине да очува доминацију долара. Наслеђе других је - злато. Они су изгубили део својих позиција током 1970-их година када је нафта повезана са доларом и желе да се реванширају.

        Ротшилди желе да врате златни стандард и да јуан постане „златан“. Али, њима би сасвим одговарала и варијанта мултивалутних зона које су постојале до Другог светског рата. Као јединица за размену између зона највероватније би се користило злато.

        Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари