Пентагон годишње губи око 240 „пилота“ беспилотних летелица
ОСЕЋАЈУ СЕ И КАО КУКАВИЦЕ ЈЕР УБИЈАЈУ СЕДЕЋИ ИСПРЕД ЕКРАНА
- ДАЛЕКО ОД СВОЈИХ ЖРТАВА
Оператери беспилотних летелица
- Специјализовни амерички портал Tom Dispatch је објавио овакву статистику: ратно ваздухопловство има око 1000 оператера беспилотних летелица, сваке године курсеве за тај „посао“ у Тексасу и Њу Мексику прође 180 људи, али проблем постаје све већи јер годишње „дезертира“ безмало 240 тих „пилота“
- Портал Tom Dispatch наводи да Пентагон „дезертерство“ које не престаје објашњава „великим напорима“ и „премором“, али да многи - гледајући свакодневно „ратне ужасе“ на својим мониторима - имају проблем са „посттраумтским стресом“
- Британска организација за људска права Reprieve објавила је да је у беспилотним нападима на лидера Ал Каиде Ајмана ал-Завахирија убијено 29 цивила и 76 деце. Такође: да је у таквим нападима у Пакистану убијено 1.147 људи
АМЕРИЧКИ „беспилотни ратови“ на Блиском Истоку и у Африци не доносе успех, не само због проблематичности самих операција, него и зато што оператори борбених дронова у великом броју напуштају посао.
Специјализовни амерички портал Tom Dispatch је објавио овакву статистику: ратно ваздухопловство има око 1000 оператера беспилотних летелица, сваке године курсеве за тај „посао“ у Тексасу и Њу Мексику прође 180 људи, али проблем постаје све већи јер годишње „дезертира“ безмало 240 тих „пилота“.
Зато је и CIA - тврди исти портал - принуђена да „пилоте беспилотних“ позајмљује.
Американцима је сада - тврди Tom Dispatch - потребно око 1700 „пилота“ дронова, али тај број пада и испод 1000. Управо због тога што велики број напушта службу. Зато Пентагон ангажује и пилоте правих борбених и војних транспортних авиона.
Tom Dispatch тврди да многи „пилоти беспилотних“ напуштају службу због превеликих оптерећења која су неизбежна зато што Пентагон жели да има „онлајн контролу целог света“.
Оператери дронова највећи део дана проводе испред монитора и са џојстицима у рукама, помоћу којих управљају својим „птицама“ које тренутно највише лете изнад Авганистана и Ирака.
„Предатор“
Најбољи оператери имају „привилегију“ да учествују у казненим операцијама CIA у Пакистану, Сомалију, Ираку и Јемену. Другим речима: да учествују у уништавању „посебно важних циљева“.
По завршетку рафно времена, „пилоти“ се враћају својим породицама, али проблем остаје.
Tom Dispatch наводи да Пентагон „дезертерство“ које не престаје објашњава „великим напорима“ и „премором“, али да многи - гледајући свакодневно „ратне ужасе“ на својим мониторима - имају проблем са „посттраумтским стресом“.
„Могуће је - пише исти портал - да овај нови вид ратних дејстава са даљинском контролом рађа досад непознате психичке трауме, да се пилоти дронова осећају и као кукавице иако су далеко од својих жртава. А можда управо због тога“.
Један од „пилота“ је признао лондонском листу The Guardian: „Ужасно је знати колико је све просто. Осећао сам се као кукавица јер сам био на другом крају света, док људи за које сам био задужен - а међу њима је могло да буде и невиних цивилних држава - нису имале појма да сам ја стално био ту негде. Осећао сам се као да сам био у саставу неког легиона смрти“.
Лист LA Times објавио је делове транскрипта разговора „пилота“ дронова који је разоткрио да су имали налог да униште зграду у којој се наводно налазио један од вођа Талибана. Погинуло је неколико људи, а испоставило се да су све жртве били - цивили.
Британска организација за људска права Reprieve објавила је да је у беспилотним нападима на лидера Ал Каиде Ајмана ал-Завахирија убијено 29 цивила и 76 деце. Такође: да је у таквим нападима у Пакистану убијено 1.147 људи.
Tom Dispatch је закључио: „Пилоти дронова напросто беже од толиког броја и таквих убистава“.