Прве звезде појавиле се 140 милиона година касније него што се досад у науци сматрало

У НАУЦИ ПОЗНАТОМ СВЕМИРУ ПОСТОЈИ БЕЗМАЛО 9 МИЛИЈАРДИ ПЛАНЕТА НА КОЈИМА ЈЕ МОГУЋ ЖИВОТ

  • Научници досад процењивали да су се прве звезде појавиле 420 милиона година после Великог праска. Подаци које је прикупила Европска космичка опсерваторија „Планк” показали да се то догодила – 560 милиона година након Великог праска

         ПРВЕ звезде појавиле су се знатно касније него што су научници до сада претпостављали. Приближно 560 милиона година након Великог праска који се сматра моментом рађања Свемира.

         До оваквог закључка дошли су научници који проучавају податке до којих је дошла Европска космичка опсерваторија, односно њен истраживачки сателит „Планк” (Europe's Planck satellite).

         Досад се сматрало да су се гасне „кугле” појавиле приближно 420 милиона година после Великог праска.

         „Разлика од 140 милиона година не изгледа, на први поглед, тако битна, с обзиром да историја Васељене траје 13,8 милијарди година. Међутим, тај период је веома битан за поимање како су се одвијали кључни космички догађаји у том најранијем периоду” – наводи се у анализи података добијених помоћу „Планка”.

         „Траг” формирања првих звезда открио је почетком 2000-тих година амерички телескоп WMAP и тада је било процењено да су се појавиле 420 милиона година после Великог праска. Нешто касније су ту процену „оспорили” подаци добијени коришћењем телескопа Hubble који није открио постојање најранијих „кугли” у другим галаксијама.

         Та уочена разлика у резултатима посматрања довела је до појаве великог броја погрешних теорија о пореклу црних рупа и формирању звезда. Научници који обрађују податке добијене уз помоћ „Планка” тврде да те теорије – после добијања најновијих података – „губе смисао”.

         Космичка опсерваторија (сателит) „Планк” пројекат је Европске космичке агенције, а има задатак да изучава такозвана „реликтна зрачења” јер се сматра да управо она потврђују теорију о Великом праску и да су у себи сачувала „успомену” на тај „догађај”.

         Сама опсерваторија („Планк” са моћним телескопом) лансирана је са космодрома Кура 2009. године.

         Већ у новембру 201о, „Планк” је успешно завршио основни део своје мисије, али је наставио да прикупља нове податке све до октобра 2013. године. Тада је његово функционисање било блокирано да никаквим сметњама не би биле уништене или деформисане информације које је прикупио.

         Дешифровање и обрада података које је „Планк” прикупио – траје све до данас.

         У  науци познатом Свемиру, иначе, постоји безмало девет милијарди планета на којима је могућ живот.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари