Доведена у питање теорија да су воду на Земљу донеле комете
КОСМИЧКИ АПАРАТ „РОЗЕТА” НАПРАВИО ХЕМИЈСКУ АНАЛИЗУ ВОДЕ УЗЕТЕ НА КОМЕТИ ЧУРЈУМОВА-ГЕРАСИМЕНКО 67Р
- Вода те комете садржи деутеријум, односно „тешки водоник”, у концентрацији која је три пута већа него у молекулима воде на нашој планети – саопштила је Катрин Алтвег, члан научне групе Универзитета у Берну која прати функционисање „Розете”
ИЗГЛЕДА да ће пасти у воду теорија да се вода на Земљи појавила захваљујући кометама.
Први подаци које је послао космички апарат „Розета” – који је направио хемијску анализу воде узете на комети Чурјумова-Герасименко 67Р – потврдили су да њена вода садржи деутеријум, односно „тешки водоник”, у концентрацији која је три пута већа него у молекулима воде на нашој планети – саопштила је Катрин Алтвег, члан научне групе Универзитета у Берну која прати функционисање „Розете”.
Воду, какву ми познајемо, чине два атома водоника и један атом кисеоника. На нашој планети само један од 10 000 молекула воде садржи тешки изотоп водоника – деутеријум.
Алтвег је из ове околности извела очекивани закључак:
„Ако комета 67Р није потпуни изузетак од свих других планета, дакле – ако није атипичан случај, ово откриће фактички ставља тачку на хипотезе да су комете донеле воду на Земљу”.
Остаје, наравно, могућност да су астероиди донели воду на Земљу, иако су те мини-планете, које су бомбардовале Земљу после њеног настанка, пре биле „безводна каменита тела”.
Алтвег ипак наглашава: „Неки астероиди су могли у то време садржавати много више воде него данас. Јер, отада до данас је прошло 4,6 милијарди година, а све то време су били близу Сунца”.
Комета 67Р долази из појаса Којпера, дела Сунчевог система иза Нептунове орбите која је 30-40 пута удаљенија од Сунца него Земља.
На исту комету спустио се космички модул Фила. То је било 12. новембра. Приликом спуштања је два пута поскочио, али се зауставио у удубљењу налик на мањи кратер. Потом је пуна два дана обављао научне експерименте за које је програмиран – све док су му радиле батерије.