ПУТИН: Биће добро и за долар ако Русија са Кином пређе на плаћање у јуанима у већем обиму

МОСКВА И ПЕКИНГ СЕ ДОГОВОРИЛИ ДА ВИШЕ КОРИСТЕ НАЦИОНАЛНЕ ВАЛУТЕ У МЕЂУСОБНОМ ПЛАЋАЊУ

Владимир Путин

  • Плаћање у националним валутама, у сваком случају, између таквих партнера као што су Русија и Кина, то је веома перспективан правац наше сарадње који ће помоћи да се прошире наше могућности у узајамној трговини и да се суштински утиче на светска тржишта. И финансијска, и енергетска - нагласио је шеф руске државе
  • Ако Русија и Кина пређу на плаћање у јуанима у већем обиму - то неће бити лоше ни за светску економију, ни за светске финансије, ни за светска енергетска тржишта, ни за долар. Јер, што разноврсније буду могућности плаћања у тој сфери, то ће стабилније бити на тржиштима светских финансија и светске енергетике - подвукао је Путин

        РУСИЈА и Кина намеравају да више користе националне валуте у међусобном плаћању, изјавио је председник Русије Владимир Путин на Пословном самиту Форума за азијско-пацифичку економску сарадњу.

         „У оквиру сарадње са Кином намеравамо да више користимо националне валуте у међусобном плаћању“ - рекао је руски лидер, подсетивши да се први послови за рубље и јуане већ реализују.

        Путин је истакао да се плаћање у националним валутама планира, између осталог, приликом трговине нафтом.

         „Наши стручњаци проучавају такве могућности“ - рекао је председник РФ.

         „Плаћање у националним валутама, у сваком случају, између таквих партнера као што су Русија и Кина, то је веома перспективан правац наше сарадње. Он ће помоћи да се прошире наше могућности у узајамној трговини и да се суштински утиче на светска тржишта - и финансијска, и енергетска“ - нагласио је шеф руске државе.

        При том, приметио је руски председник, ако две стране пређу на плаћање у јуанима у великом обиму, то ће значити да ће се утицај долара у светској енергетици објективно смањивати.

         „Заправо, то није лоше ни за светску економију, ни за светске финансије, ни за светска енергетска тржишта, ни за долар, јер што разноврсније буду могућности плаћања у тој сфери, то ће стабилније бити на тржиштима светских финансија и светске енергетике“ - истакао је Путин.

        Он је уверен да ће се то на крају позитивно одразити и на сам долар као на резервну светску валуту.

        Прелаз на плаћање у националним валутама између Русије и Кине је „потпуно реална блиска могућност“, нагласио је шеф руске државе.

         „У најскоријем времену бисмо могли то да видимо и чујемо“ - резимирао је он.

        Претходно је - на састанку Путина са кинеским председником Си Ђинпингом-  разматрана могућност међусобног плаћања у националној валути.

         „Значајна пажња је била посвећена међусобном плаћању у најразличитијим областима, укључујући и оне осетљиве као што су војно-техничка сарадња, у јуанима, што ће допринети јачању јуана као резервне регионалне валуте“ - рекао је после састанка двојице лидера портпарол председника РФ Дмитриј Песков.

        Говорећи на Пословном самиту, Путин је назвао сарадњу са Азијско-пацифичким регионом стратешким и приоритетним задатком за Русију.

        По Путиновим речима, трговина Русије са Азијско-пацифичким регионом износи око четвртине укупне руске робне размене.

         „У будућности планирамо да повећамо тај удео на 40 одсто и предузмемо конкретне кораке ради ширења географије нашег извоза, повећању удела несировинских и високотехнолошких производа“ - казао је он.

        Путин је подржао идеју стварања азијско-пацифичке зоне слободне трговине и нагласио да његова зрмља рачуна на сарадњу зоне са Евроазијским економским савезом.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари