Путин против покушаја да се „прекодира друштво“ и прекраја историја
ШЕФ РУСКЕ ДРЖАВЕ РАЗГОВАРАО СА НАУЧНИЦИМА И ПРОФЕСОРИМА ИСТОРИЈЕ
Владимир Путин
- Не може се негирати велики допринос савезника победи над нацистичком Немачком. Али, треба поредити жртве које су принете на олтар те заједничке победе. Треба имати на уму колико су Немци имали дивизија и технике на источном, а колико на западном фронту, колико је погинуло војника сваке земље-савезнице. Јер, у Великој Британији је током Другог светског рата погинуло 350 хиљада људи, а у САД - до пола милиона. Да, то је веома много, то је ужасно, али то није 25 милиона жртава које је имао Совјетски Савез
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин изјавио је да је против покушаја да се „прекодира друштво“ и прекраја историја.
„Видимо покушаје да се прекодира друштво у многим земљама, између осталих, да се прекодира друштво у нашој земљи. Не може бити да то није везано за покушаје прекрајања историје“ - изјавио је шеф руске државе приликом сусрета са научницима и професорима историје.
„Историја је наука, уколико се према њој има озбиљан однос, она се не може прекрајати, али, да се то не би догађало потребни су, нема сумње, стручњаци који би објективно, на прави начин, не само расветљавали догађаје из прошлости, већ их и оцењивали, што је изузетно важно и без чега наука не постоји“ - рекао је руски председник.
Конкретно, по мишљењу Владимира Путина, озбиљна научна истраживања треба супротставити шпекулацијама на тему међународне политике и совјетских потеза уочи Другог светског рата.
Руски председник је рекао да се приликом дискутовања о предратном периоду неке чињенице често прећуткују, на пример, такозвана „минхенска завера“ (споразум из 1938, године, у оквиру којег су Француска и Британија дозволили нацистичкој Немачкој да припоји Судетску област у Чехословачкој насељену етничким Немцима).
Он је додао да се, када се говори о совјетско-немачком пакту о ненападању Молотов-Рибентроп (1939.), Совјетски Савез често оптужује за поделу Пољске, иако је сама Пољска приликом окупирања Чехословачке од стране Немачке учествовала у подели те земље.
„А затим је (Пољска) добила узвратни ударац. Ја не желим сада никога да оптужујем, али озбиљна истраживања треба да покажу да су тада били такви методи спољне политике“ - рекао је Путин.
Шеф руске државе се дотакао теме доприноса сваке земље која је учествовала у рату победи над нацистичком Немачком.
„Не може се негирати велики допринос савезника победи над нацистичком Немачком. Али, треба поредити жртве које су принете на олтар те заједничке победе, напоре“ - истакао је Путин.
Он је рекао да се може, на пример, израчунати колико су Немци имали дивизија и технике на источном, а колико на западном фронту, колико је погинуло војника сваке земље-савезнице: у Великој Британији је током Другог светског рата погинуло 350 хиљада људи, а у САД - до пола милиона.
„Да, то је веома много, то је ужасно, али то није 25 милиона жртава које је имао Совјетски Савез“ - рекао је Путин.
По његовим речима, о томе треба „просто говорити“ на основу квалитетно обављених историјских истраживања.
Путин је позвао професоре историје да указују младима на праве хероје и да подижу долазеће генерације упознајући их са њиховим подвизима.
Конкретно, он је напоменуо да су Брестовску тврђаву на граници Совјетског Савеза почетком Великог отаџбинског рата херојски бранили више од два месеца борци различитих националности, укључујући Кавкасце.
„Ако је неко био заробљен, то је зато што је био у несвесном стању. Фронт се био померио стотинама километара унутар земље, а ти људи су се борили до последње капи крви“.
„Ту има о чему да се дискутује“ - сматра Владимир Путин.