Кина нуди Русији заједничку борбу против монопола долара и обојених револуција

МОСКВА И ПЕКИНГ ФОРМИРАЈУ РАДНЕ ГРУПЕ ЗА ПРОИЗВОДЊУ ДВОЈНЕ НАМЕНЕ И САТЕЛИТСКЕ И НАВИГАЦИОНЕ СИСТЕМЕ

  • Потпредседник кинеске владе Ван ЈАН: „Русија и Кина треба да се још јаче међусобно подржавају и да се заједно супротстављју покушајима организовања обојених револуција. Наше две земље треба да се сконцентришу на своју стратешку сарадњу и да тако дају достојан одговор Западу“

        ПЕКИНГ западне санкције против Русије сматра грешком - изјавио је потпредседник кинеске владе Ван Јан.

        Он у Сочију присуствује заседању руско-кинеске комисије која припрема нови сусрет премијера две земље.

        „Уверени смо да ће Русија показати одлучност и - упркос нестабилним спољним факторима - савладати садашње тешкоће. Кина и Русија треба да даље шире и јачају своје стратешко партнерство“ - нагласио је Ван, не кријући да у Сочију борави и због „нових заједничких стратешких пројеката“.

        Ван је оценио да западне земље покушавају да у Хонгконгу подрже опозицију. У овом контексту подвукао:

         „Русија и Кина треба да се још јаче међусобно подржавају и да се заједно супротстављју покушајима организовања обојених револуција. Наше две земље треба да се сконцентришу на своју стратешку сарадњу и да тако дају достојан одговор Западу“.

        Истовремено се огласио и Чен Сиђин, шеф Банке Кине - једне од пет највећих кинеских државних банака - са позивом банкама све земље да заједнички раде против „монопола долара“. Прелазак на плаћања у јуанима и рубљама би, по његовој процени, био у интересу обе земље.

        Потпредседник руске владе Дмитриј Рогозин у Сочију је открио да Москва и Пекинг формирају радну групу за сарадњу у области „производње двојне намене“ и „комитет за сарадњу у сфери сателитских и навигационих система“.

        Рогозин је потврдио и да се преговара о заједничкој производњи великих путничких авиона.

        Подршка Русији - у њеном сукобу са Западом - достигла је у Кини 66 одсто. Пре годину дана била је - 47 одсто.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари